Jakie wymogi musi spełnić kandydat na celnika

Jakie wymogi musi spełnić kandydat na celnika

Spore zainteresowanie służbą celną

Pomimo tego, że Służba Celna niesie za sobą sporo niedogodności jak praca pod presją czasu, zmiana miejsca zamieszkania, szantaże, groźby czy też próby przekupstwa, to wciąż wiele młodych osób decyduje się na zasilenie szeregów funkcjonariuszy celnych.

Jak zostać celnikiem – Policealne szkoły dla celników

Wiele osób zastanawia się jak zostać celnikiem? Otóż do pracy w służbach celnych przygotowywać się można już w szkole średniej. Znajdziemy bez problemu szkoły, które są profilowane bezpośrednio do zawodu celnika jak i także agenta celnego. Wszelkie zawody łączy powiązanie z międzynarodowym obrotem towarów. Tematyczny zakres wykładów obejmuje handel międzynarodowy, handel wewnątrzwspólnotowy, akcyzę, system obsługi statystycznych deklaracji, rozliczenie handlu z krajami należącymi do Unii Europejskiej czy też dokumentację.

Jakie wymagania musimy spełnić?

Skoro już wiemy jak zostać celnikiem, to warto zaznajomić się jakie warunki w ogóle musimy spełniać? Na pewno musimy być obywatelem polskim. Musimy korzystać z pełni praw publicznych. Nie możemy być także skazani prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione przestępstwo umyślnie czy też umyślne przestępstwo skarbowe. Musimy mieć także minimum średnie wykształcenie oraz nieposzlakowaną opinię. Nasz stan zdrowia musi pozwalać na pełnienie służby na określonym stanowisku.

Kwalifikacyjne postępowanie

Jak zostać celnikiem? Kandydat, który chce być celnikiem musi złożyć odpowiedni wniosek o przyjęcie do służby. Do niego dołączony będzie kwestionariusz osobowy, dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe. Konieczne są także wszelkie dokumenty, które poświadczają wcześniejsze zatrudnienie. Podanie wraz ze wszelkimi wymaganymi dokumentami składamy w siedzibie właśnie Izby Celnej. Można je także przesłać drogą elektroniczną. Musimy jednak pamiętać, aby dokumentacja była kompletna oraz dostarczona w określonym terminie. W innym wypadku, gdy tylko coś jest nie tak, to nasze nasze będzie odrzucone. Czy łatwo jest zostać celnikiem? Nie można odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Jedni powiedzą, że bardzo łatwo, a inni, że sprawia to trudność. Musimy zdawać sobie sprawę, że im szybciej zdecydujemy się na robienie kariery zawodowej jako celnik, tym szybciej osiągniemy cel. Gdy jednak pójdziemy w całkiem inną stronę, to później trudno nam będzie rozpocząć całkiem inny typ edukacji. Im szybciej zaczniemy pracę jako celnik, tym szybciej osiągniemy swój cel i zdobędziemy duże doświadczenie.

Dodaj komentarz