Faktoring dla firm – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring dla firm – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring dla firm to coraz popularniejsze narzędzie finansowe w naszym kraju. Z roku na rok korzysta z niego coraz więcej przedsiębiorców, którzy chwalą sobie ten sposób na poprawę swojej płynności finansowej. Czym jest faktoring, kto powinien z niego skorzystać i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest faktoring?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest faktoring ponieważ nie każdy mógł mieć do tej pory styczność z tym produktem. Jest to usługa finansowa, która jest dedykowana przedsiębiorcom, którzy posiadają klientów nieopłacających faktur w wyznaczonym terminie. Jest to jeden z dostępnych sposobów na utrzymanie płynności finansowej firmy, która niekoniecznie chce lub nie może wnioskować o kredyt bankowy. Faktoring polega na tym, że faktor kupuje wierzytelność, czyli fakturę, której płatność jest już przeterminowana i zajmuje się jej finansowaniem i zarządzaniem. Co więcej, faktor ma też możliwość prowadzenia rozliczeń, monitorowania płatności i pomocy w skutecznej windykacji.

Jakie korzyści przedsiębiorca może mieć z faktoringu?

Główną zaletą faktoringu jest to, że firma szybciej otrzymuje środki finansowe, które wynikają z zawartej transakcji sprzedaży. Faktor, który przejął wierzytelność, przekazuje przedsiębiorstwu w formie zaliczki wcześniej ustalony procent wierzytelności – zwyczajowo jest to ok. 90% wartości faktury. Takie działanie przyśpiesza cykl rotacji niezależności i poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa. Faktoring to też sposób na zmniejszenie ryzyka niewypłacalności klienta.

Faktoring w praktyce

Z faktoringu korzystają głównie firmy handlowe i produkcyjne, których działalność jest oparta na sprzedaży usług z odroczonym terminem płatności. Gdy kontrahent z jakichś powodów spóźnia się z opłaceniem faktury, to przedsiębiorstwo traci szansę na rozwój działalności, a jego płynność finansowa może się pogorszyć. Wtedy korzystne jest podjęcie współpracy z firmą faktoringową, a także faktorng online, który zyskuje dużą popularność. Faktor odkupuje faktury od klienta i przekazuje gotówkę na jego konto.

Zalety faktoringu

Faktoring jest pomocny, gdy przedsiębiorstwo ma problemy z rozliczeniami swoich kontrahentów oraz gdy chce ograniczyć ryzyko związane z opóźnieniem lub brakiem zapłaty przez kontrahenta. Do zalet faktoringu można zaliczyć: szybką poprawę płatności, stały i szybki dopływ kapitału obrotowego, wygodną formę umowy i prostą procedurę. Faktoring nie wymaga też zabezpieczenia i nie obciąża budżetu przedsiębiorstwa. Jest to więc produkt, który może pomóc wielu firmom.

1 Comment

  1. Faktoring nie tylko pomaga utrzymać płynność finansową, ale także umożliwia inwestycje i wdrażanie długofalowych strategii rozwoju. Dzięki temu firma staje się bardziej konkurencyjna. W rzeczy samej, jest to pochodna szybkiego dopływu kapitału i stabilności finansowej, którą zapewnia faktor.

Dodaj komentarz