Czy na YouTube można zarabiać?

Czy na YouTube można zarabiać?

YouTube to strona, która przychodzi na myśl jako jedna z pierwszych na hasło „Internet”. Codziennie pojawia się na niej fala nowych filmów na wszelkie możliwe tematy. Niektórzy wrzucają tam swoje nagrania od czasu do czasu, chcąc na przykład podzielić się swoją pasją ze światem i nie są nastawieni na zdobycie ogromnej popularności. Istnieje jednak kategoria użytkowników tego serwisu, których można by nazwać zawodowymi YouTuberami. Wobec tego jak zarobić pieniądze na YouTube?

Jak zyskać widzów?

Nikogo raczej nie zaskoczy, że osoba, której filmiki ogląda kilkadziesiąt czy kilkaset osób nie zarobi na tym fortuny. Zanim zacznie się zarabiać, należy zbudować odpowiednią bazę widzów. Regularne tworzenie dobrej jakości materiałów, w których rzeczywiście ma się coś ciekawego do powiedzenia lub pokazania, daje szansę, że z czasem kanał zacznie zyskiwać na popularności. Chociaż zdarzały się już wybuchy nagłej sławy, to na ogół bazę widzów buduje się stopniowo przez dłuższy czas. Ważne jest, żeby prezentowana zawartość była oryginalna i przedstawiała jakąś wartość, a nie tylko zapychała czas. Jeśli nie masz pomysłu albo chęci, nie zmuszaj się do nagrywania. Lepiej jest mieć mniej filmów, ale wyższej jakości. Pod żadnym pozorem nie plagiatuj innych materiałów – nie dość, że jest to nielegalne, to z pewnością nie zachęci nikogo do pozostania na kanale na dłużej. Widzowie doceniają zaangażowanie i dbałość o szczegóły. W miarę swoich możliwości postaraj się także o dobrą jakość dźwięku i obrazu.

Jak zarobić pieniądze, kiedy ma się już widzów?

Zarabianie na YouTube zaczyna się przede wszystkim od zarabiania na reklamach. Po przystąpieniu do sieci partnerskiej można ustawiać je w swoich filmach i zarabiać w zależności od tego, ile osób obejrzało lub kliknęło w reklamę. Filmy muszą być wysokiej jakości i nie przedstawiać rzeczy nieodpowiednich dla młodych widzów, w innym wypadku może się to skończyć ich zdemonetyzowaniem. To, ile dokładnie można zarobić w ten sposób jest zasadniczo nieograniczone, ale w praktyce wiadomo na przykład, że YouTuberzy z krajów takich jak Stany Zjednoczone mają znacznie wyższe stawki za reklamy niż nasi rodzimi twórcy. Rekordziści zarabiają w milionach dolarów. Reklamy to jednak nie wszystko. Bardziej popularni YouTuberzy nawiązują kontakty z różnymi markami i sieciami partnerskimi, zarabiając na prowizjach czy lokowaniu produktów. Zarówno w Polsce, jak i za granicą zdarzały się przypadki YouTuberów, którzy znaleźli sukces także poza tą witryną, na przykład jako autorzy książek, aktorzy czy prezenterzy telewizyjni.

Jeśli zastanawiasz się, jak zarobić pieniądze, YouTube może być odpowiedzią dla ciebie. Wszystko zależy od twojej ciężkiej pracy, ale też naturalnych uwarunkowań i szczęścia. Nie ma jednego przepisu na sukces dla wszystkich. Każdy może jednak spróbować, jeśli sądzi, że ma coś ciekawego do przekazania.

Dodaj komentarz