Praca zdalna – tak czy nie?

Praca zdalna – tak czy nie?

Praca zdalna to marzenie wielu osób – nie trzeba wstawać nawet godzinę czy dwie wcześniej, aby dojechać do biura, a także nie trzeba pieczołowicie wybierać ubrań do pracy. To tylko niektóre zalety pracy zdalnej, która mimo wszystko, ma również wady. Czy warto się na nią zdecydować, czy może lepiej pomyśleć o rozwiązaniu hybrydowym?

Oszczędność czasu

Osoby pracujące zdalnie przede wszystkim cenią sobie możliwość zaoszczędzenia sporej ilości czasu, którą normalnie przeznaczają na dojazdy do i z pracy. Jest to duży problem szczególnie dla osób, które w drodze spędzają nawet i 3 godziny dziennie! Tymczasem pracując w domu mamy możliwość wstać nawet 10 minut przed rozpoczęciem pracy – wystarczy tylko szybka, poranna toaleta i możemy wykonywać swoje obowiązki. Co więcej, większość osób podkreśla, że łatwiej im skupić się na pracy w domowych warunkach. Biura często przepełnione są pracownikami, a dodatkowo co jakiś czas odwiedzają je klienci. Sporo pracowników ma duże problemy ze skoncentrowaniem się na wykonywaniu swoich obowiązków w miejscu pracy. Dodatkowo pracując zdalnie mamy możliwość nawiązania współpracy z firmami, które znajdują się na drugim końcu kraju bądź nawet poza jego granicami.

Same plusy?

Praca zdalna ma jednak także sporo wad. Przede wszystkim niektórym trudno jest się do pracy zmotywować – zajmują się oni trochę pracą, trochę gotowaniem obiadu czy robieniem porządku. Co więcej, praca w domu oznacza dodatkowe koszty energii, wody czy konieczność wykupienia szybkiego internetu. Niestety, w skali roku są to dosyć duże wydatki, których pracodawca wcale nie musi nam zwracać. Praca zdalna nie zmusza nas specjalnie do dbania o siebie i o swój strój. Wiele osób w godzinach późno popołudniowych orientuje się, że nadal ma na sobie pidżamę. Nie jest to więc dobre rozwiązanie, jeśli mamy tendencję do długiego przesiadywania w domu i niewychodzenia z niego po pracy. Praca zdalna może bowiem sprawić, że stracimy nieco kontakt z ludźmi i ze światem.

Trochę w biurze, trochę w domu

Wiele firm przyjmuje obecnie rozwiązanie hybrydowe, które oznacza, że część obowiązków wykonywana jest zdalnie, a część w biurze. Przykładowo w wybrane dni tygodnia pracownik pozostaje w domu, w inne zaś przyjeżdża do biura. Jest to niejako kompromis pomiędzy tradycyjnym modelem pracy w biurze, a pracą zdalną. Obecnie jest on podyktowany pandemią i obostrzeniami, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie z nami nieco dłużej. Czy rzeczywiście tak będzie? Większość dużych korporacji twierdzi, że tak.

Dodaj komentarz