Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?

Praca na własny rachunek jest marzeniem wielu osób. Prowadzenie własnej firmy może dawać nie tylko większe pieniądze, ale także satysfakcję i zadowolenie z rozwijania swojej pasji. Coraz więcej osób idzie „na swoje” i bardzo chwali sobie taką decyzję. Jednak co z osobami, które też chciałyby założyć własny biznes, ale nie mają wystarczająco dużo wiedzy na ten temat? Zobacz jak założyć własną firmę – to wcale nie takie trudne.

Zakładanie firmy krok po kroku

Na samym początku musisz się zastanowić jaką formę prawną ma mieć Twoja firma. To pierwszy krok do tego, aby móc ją stworzyć i zacząć prowadzić zgodnie z przepisami prawa. W zależności od tego, jakiego rodzaju działalność będziesz prowadzić, możesz wybierać spośród kilku istniejących form prawnych. Do wyboru masz jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę prawa handlowego, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną. Sporo prawda? Każda z nich ma swoje wady i zalety, o których musisz wiedzieć. Zanim wybierzesz więc formę prawną swojej działalności, zastanów się, jaka będzie dla Ciebie najlepsza.

Następnie należy wybrać formę opodatkowania firmy. Wyróżnia się następujące formy opodatkowania: PIT, CIT, RPE i kartę podatkową. Tak samo, jak w przypadku formy prawnej tak i w przypadku formy opodatkowania każda z nich ma swoje dobre i złe strony. Może zdarzyć się też tak, że przy wyborze jakiejś z podanych form będą przysługiwać Ci ulgi.

Zakładając własną firmę, musisz także określić rodzaj działalności gospodarczej, jaki będziesz prowadzić. Dzieje się to za pomocą kodów PKD.

Niezależnie od formy prawnej działalności, którą prowadzisz, jesteś też zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe. Możesz samodzielnie prowadzić ewidencję księgową lub zlecić to profesjonalnemu biurowi rachunkowemu. Znalezienie dobrego biura ułatwi Ci prowadzenie działalności i będziesz mieć pewność, że do ksiąg rachunkowych nie wkradną się błędy.

Po zdecydowaniu jak będziesz prowadzić księgi rachunkowe, przyszedł czas na zarejestrowanie swojej firmy. Musisz wydrukować wzór dokumentu, który musisz złożyć do CEIDG.

Ostatnimi krokami w drodze do posiadania własnej działalności jest założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki. Możesz też pomyśleć o tym, aby wziąć kredyt gotówkowy dla firm na rozwinięcie swojej działalności w jej początkowym etapie istnienia. Kredyt gotówkowy dla firm pozwoli Ci na zakup niezbędnego sprzętu lub wynajem lokalu. Warto się nad nim zastanowić i postarać się od dobry start firmy.

Dodaj komentarz