Prywatne pożyczki – czym są i czy warto je zaciągać?

Prywatne pożyczki – czym są i czy warto je zaciągać?

W internecie nie brakuje ofert prywatnych pożyczek, które można otrzymać bez wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że pożyczka prywatna nie ma nic wspólnego z firmami pożyczkowymi, które także reklamują się w internecie. Pojawia się więc pytanie, czym są pożyczki prywatne, kto może z nich skorzystać i czy tak właściwie są legalne https://habzafinanse.com.pl/pozyczki-prywatne-czy-to-legalne/?

Pożyczka prywatna – co to jest?

Pożyczki prywatne oferują osoby, które nie są w żaden sposób związane z firmami pożyczkowymi. Nie zajmują się też one profesjonalnym świadczeniem usług z zakresu pożyczania pieniędzy. Najprościej mówiąc, są to zwyczajne osoby, które posiadają określony kapitał, który chcą udostępnić osobom trzecim. Pożyczki prywatne mogą także udzielać firmy, ale przy zaznaczeniu, że nie działają one na podstawie Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym, a także ich działalność nie jest kontrolowana przez KNF.

Kto może skorzystać z pożyczek prywatnych?

Z pożyczek prywatnych może skorzystać każda osoba, która z pewnych powodów nie chce lub nie może pożyczyć pieniędzy w banku, lub firmie pożyczkowej. Nie da się ukryć, że z takiego wsparcia finansowego korzystają głównie osoby zadłużone z niską zdolnością kredytową. Dzieje się tak, ponieważ mają one problem z uzyskaniem niezbędnych pieniędzy w instytucji finansowej, a o wiele łatwiej jest skorzystać z pomocy osób prywatnych. Pożyczki prywatne są bowiem ogólnodostępne i może z nich skorzystać każdy, nawet jeśli posiada negatywne wpisy w BIK i KRD.

Czy warto wziąć pożyczkę prywatną?

Wydawać by się mogło, że skoro tak łatwo jest uzyskać pożyczkę prywatną, to nie ma potrzeby ubiegać się o nią w profesjonalnych firmach. Niestety nie do końca tak jest i warto zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie może się z tym wiązać.

Po pierwsze osoba, która nie otrzymała pieniędzy w żadnej instytucji i zwraca się do osoby prywatnej, najprawdopodobniej ma problem ze spłatą zobowiązań. Zaciągnięcie kolejnej pożyczki mogłoby się wiązać z poważnymi kłopotami finansowymi, a osoba prywatna także będzie domagać się spłaty pożyczonych pieniędzy razem z odsetkami.

Po drugie niezweryfikowane oferty prywatnych pożyczek mogą być wystawiane przez niewłaściwe osoby. Oznacza to, że ryzyko niepowodzenia transakcji jest w tym przypadku bardzo duże, a pożyczkodawca może dopuszczać się czynności, które w Polsce podchodzą pod lichwę. Osoby, które pożyczają pieniądze, zdają sobie sprawę z ciężkiej sytuacji swojego „klienta” i nieraz wykorzystują ją w nieodpowiedni sposób. Takie zachowanie jest oczywiście nielegalne i należy zgłaszać je do odpowiednich władz.

Więcej na temat prywatnych pożyczek znajdziesz na stronie https://habzafinanse.com.pl/pozyczki-prywatne-czy-to-legalne/.

Dodaj komentarz