Jak uczyć się, aby osiągnąć sukces?

Jak uczyć się, aby osiągnąć sukces?

Zapewne każdy z nas marzy o tym, aby mieć wielką moc szybkiego przyswajania wiedzy. Wspaniale jest zdobywać dobre stopnie w szkole, perfekcyjnie zdawać egzaminy na uczelni a dodatkowo mieć czas na swoje zainteresowania. Z zazdrością patrzymy na tych, którym uczenie się języków obcych, bądź przygotowania do sprawdzianów czy też sesji nie zajmują zbyt wiele czasu. Zastanawiamy się, jak oni to robią? Posiadają specjalne techniki? Otóż nie.

Jak twierdzą doświadczeni pedagodzy, największe efekty daje nam dobre podejście do nauki. Niestety, większość osób posiada złe nawyki, wynikające z wieloletnich doświadczeń, a także przekonań. A zatem jak się dobrze uczyć?

Oto kilka zasad, które znacznie pomogą w efektywniejszym przyswajaniu wiedzy.

1) Zacznij naukę zaraz po powrocie do domu. Nie odkładaj jej na później. Jak wskazują badania, człowiek najlepiej uczy się w godzinach pomiędzy 13:00 a 17:00. Wieczorem organizm zwalnia swój rytm i przygotowuje się do snu.

2) Przygotuj odpowiednie miejsce do nauki. Zadbaj o to, aby w miejscu, gdzie będziesz przypominać sobie zadany materiał, nie było bałaganu i hałasu. Dodatkowo zapewnij sobie dopływ świeżego powietrza, dzięki temu twój mózg będzie odpowiednio dotleniony i gotowy do intensywnej pracy.

3) Wyłącz telewizor i ogranicz swój dostęp do mediów społecznościowych. W czasach, w których prawie wszyscy jesteśmy uzależnieni od mediów, trudno jest całkowicie się od nich odizolować. Jednak pamiętaj, że ciągłe zerkanie na telefon może wpłynąć na twoją koncentrację. W efekcie będziesz uczyć się o wiele dłużej, twoja wiedza stanie się znikoma.

4) Wykorzystaj wszystkie zmysły. Twój wzrok, słuch, dotyk to niesamowite moce, jakie posiadasz. Dzięki nim możesz znaleźć swoją własną metodę na zapamiętywanie. Jeśli szybciej uczysz się tego, co usłyszysz, najlepiej czytaj notatki na głos. Podczas czytania, możesz także tworzyć nagrania na dyktafonie. Jeżeli łatwiej zapamiętujesz to, co jest narysowane lub napisane, warto, abyś swoją naukę zaczął od podkreślenia kolorowymi długopisami tego, co jest najistotniejsze.

5) Staraj się zrozumieć, to o czym czytasz. Bezmyślne uczenie się na pamięć zazwyczaj nie daje dobrych efektów, ponieważ jest ono krótkotrwałe i niestety często zawodne. Aby dobrze nauczyć się definicji lub notatki, napisz lub opowiedz ją własnymi słowami.

To kilka podstawowych informacji, które pomogą ci odpowiedzieć sobie na pytanie, jak się dobrze uczyć http://twoja-motywacja.pl/motywacja/jak-sie-dobrze-uczyc-poznaj-kilka-zasad-i-wprowadz-je-w-zycie/? Jednak czy zechcesz zmienić swoje dotychczasowe nawyki, zależy tylko od ciebie i od twojego zaangażowania.

Dodaj komentarz