Czym jest inkubator działalności?

Czym jest inkubator działalności?

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie, a także szereg obowiązków, o jakich musi pamiętać przedsiębiorca. Prowadzenie firmy, promowanie jej, szkolenie pracowników, inwestycje to tylko część z tych zadań, a przecież pamiętać trzeba jeszcze o tych mniej przyjemnych kwestiach, czyli kosztach i rachunkach. Każda firma, jak wiadomo, musi prowadzić księgę rachunkową, rozliczać się prawidłowo i w terminie ze wszystkich podatków, a także co miesiąc opłacać wszystkie składki społeczne. Dla osób, które, więc chciałyby posmakować trochę biznesu, ale nie chcą od razu rzucać się na głęboką wodę, istnieje łatwiejsza opcja, czyli inkubator przedsiębiorczości.

Jak działa inkubator przedsiębiorczości?

Są to podmioty, które wspierają młodych, rozwijających się przedsiębiorców, głównie młodych ludzi świeżo po studiach, którzy chcieliby sprawdzić się w roli właściciela firmy. Inkubatorami przedsiębiorczości nazywamy podmioty o różnych formach prawnych, począwszy od fundacji, poprzez stowarzyszenia, kończąc na organizacjach pozarządowych. Osoba, która zgłasza się do wybranego inkubatora, chcąca założyć działalność, tak naprawdę podpinana jest pod osobowość prawną tego podmiotu. Oznacza to, że nie musi tak, jak każdy inny startujący przedsiębiorca rejestrować się w konkretnych urzędach i załatwiać niezbędnych formalności. Często inkubatory oferują również liczne pomocy takie jak m.in. najem lokalu, niezbędnego do prowadzenia działalności, pomoc prawna, czy księgowa, doradztwo biznesowe, szkolenia biznesowe i wiele innych. Na ofercie takiej może skorzystać naprawdę wiele osób, wśród niej mali przedsiębiorcy, studenci i absolwenci, czy osoby ze start-upami. Działalność inkubatora nie zamyka się również na rozmaite branże, wśród podopiecznych organizacji można znaleźć firmy informatyczne, e-commerce, marketingowe itp.

Czy to się opłaca?

Oczywiście, jak idzie się domyślić, tego typu rozwiązanie nie jest darmowe. Inkubatory najczęściej oferują pomoc poprzez zróżnicowane pakiety. Każdy z nich różni się ceną i zawiera inne udogodnienia. Oczywiście, im większa opłata miesięczna, tym więcej oferowanych pomocy, na które może liczyć przedsiębiorca. Opłaty zamykają się zawsze w granicach kilkuset złotych np. do 500 złotych. Jest to niezwykle mała kwota w porównaniu do opłat, jakie co miesiąc musi ponosić każdy inny przedsiębiorca, rejestrujący firmę na standardowych zasadach. Warto jednak wspomnieć, że wszelkie umowy, czy faktury wystawiane są na inkubator przedsiębiorczości, co dla niektórych może być dużym minusem tego typu działalności. Dla młodych osób, niemających jednak kapitału na start biznesu może to być jednak spora szansa, a pewnego dnia mogą oni zarejestrować swoją własną firmę już poza inkubatorem.

Dodaj komentarz