Spółki dywidendowe , w twoim portfelu inwestycyjnym.

Spółki dywidendowe , w twoim portfelu inwestycyjnym.

Życie z dywidend to marzenie wielu początkujących inwestorów. Zaczynając przygodę z inwestowaniem, oczami wyobraźni widzimy, milionowy majątek, zgromadzony, dzięki celnym inwestycją. Jest to oczywiście, mocno nietrafione wyobrażenie, najczęściej za tak grubym portfelem, stoją długoterminowe inwestycje, odsetki z obligacji i oczywiście dywidendy. Dobrze dobrane, spółki dywidendowe, mogą zapewnić nam stałe i co najważniejsze przewidywalne wpływy do naszego portfela. Więc czym jest dywidenda? W skrócie jest to zysk, do którego nabyliśmy prawo, przez zakup akcji spółki

Czym się kierować ?

Przy wyborze spółek pod dywidendę, ważne jest kilka czynników. Wybór powinien paść przede wszystkim, na spółki, notowane na giełdzie od wielu lat, wypłacające, stale, rok do roku rosnące dywidendy. Staż jest bardzo ważny, gdyż wiemy, że mamy do czynienia, z dojrzałą stabilną spółką, która nie potrzebuje inwestować, zysków w rozwój i chętnie się tymi zyskami z nami podzieli. Oczywiście, nie jest to warunek i tak jak w przypadku wszystkich spółek, niespodziewany krach, kryzys czy większa korekta może spowodować wstrzymanie dywidend, dlatego też konieczne jest monitorowanie rynku i wiedza na temat bieżącej sytuacji, gospodarczo-politycznej.

Najważniejsze aspekty.

Najważniejsza w budowaniu portfela pod dywidendy, jest bez wątpienia, re inwestycja zysków. Każda wypłata dywidend to czas na dokupienie kolejnych akcji spółki. I tak przy kolejnej wypłacie dywidendy, będziemy posiadać więcej akcji, co jest równoznaczne, z większą wypłatą w długim terminie. Można porównać to, do efektu kuli śnieżnej, w ten sposób gromadzimy nasz majątek. Żeby jednak ten efekt się utrzymywał, niezbędny jest monitoring spółek z naszego portfela. W przypadku gdy spółka zawiesi wypłacanie dywidend lub jej wartość nie wzrośnie, czujny inwestor powinien rozważyć sprzedaż i zastąpienie niewypłacalnej spółki inną, taką, która zapewni i podtrzyma zysk. Polski rynek to jednak rynek młody. Nasze rodzime spółki, są notowane na parkiecie GPW od 30 lat. Dlatego też ciężko znaleźć firmę, która regularnie wypłaca progresywną dywidendę. Na razie daleko nam do indeksu arystokratów giełdowych, czyli spółek, wypłacających stale rosnące dywidendy od minimum dwudziestu pięciu lat. Nie mniej jednak Polski parkiet też ma swoich dywidendowych arystokratów. Neuca SA, Asseco oraz Dom Development to spółki wypłacające dywidendy nieprzerwanie od ponad 13 lat. W sieci można bez problemu znaleźć, notowania spółek, które regularnie dzielą się zyskami z akcjonariuszami. Kierując się nimi, śledząc wydarzenia poliytczno-gospodarcze oraz aktualności, w firmach których akcje posiadamy i co najważniejsze re inwestując dywidendy, jesteśmy w stanie w długim terminie zbudować naprawdę imponujący majątek.

Dodaj komentarz