Buduję dom. Czy muszę mieć kartę informacyjną przedsięwzięcia?

Buduję dom. Czy muszę mieć kartę informacyjną przedsięwzięcia?

Od samego początku inwestycji, jaką jest budowa domu wymagane są różnego rodzaju pozwolenia. Na samą budowę, na rodzaj użytkowania itp. Jeszcze więcej zamieszania jest przy budowie domu w środowisku naturalnym, który nowy obiekt może zaburzyć. W takim przypadku sporządza się kartę informacyjną przedsięwzięcia. Co to jest i kiedy jest wymagana? 

Karta informacyjna przedsięwzięcia: co to jest?

Karta informacyjna przedsięwzięcia, jak po nazwie można się domyślić jest dokumentem, który zawiera  kluczowe informacje dotyczące planowanej inwestycji. Wymagana jest w momencie, kiedy przedsięwzięcie, którego się podejmujemy kwalifikowane jest jako mogące potencjalnie oddziaływać na środowisko. Jeśli budujemy dom na działce przy lesie, jeziorze lub w innym środowisku naturalnym, to musimy nastawić się na sporządzenie takiego dokumentu. Kartę informacyjną przedsięwzięcia dołącza się do wniosku o decyzji środowiskowej, której pozytywne rozpatrzenie upoważnia do rozpoczęcia budowy inwestycji. 

Co zawiera karta informacyjna przedsięwzięcia? 

Karta informacyjna musi zawierać szczegółowe informacje na temat planowanej inwestycji. Przede wszystkim musisz określić jaki charakter będzie miało Twoje przedsięwzięcie – w tym przypadku mieszkalny. Jaki będzie jego rozmiar oraz dokładne usytuowanie. Musisz zawrzeć także skalę inwestycji, czyli jej dokładne wymiary. Oprócz powierzchni budowanego domu w karcie informacyjnej przedsięwzięcia musisz zawrzeć rozmiar obiektu budowlanego i opisać planowaną szatę roślinną. W tym przypadku chodzi o ogród i co planujesz w nim zrobić. 

Bardzo ważnym elementem karty jest informacja, jaka technologia będzie wykorzystywana na każdym etapie budowy domu. Czyli na każdym etapie produkcyjnym. Musisz także zamieścić przewidywane ilości wykorzystanej wody, energii, paliw i innych surowców, które zostaną użyte w trakcie budowy. To trudne do określenia wartości, dlatego tworząc dokument warto zwrócić się o pomoc do specjalistów – Karta inwentaryzacja przedsięwzięcia Bydgoszcz – którzy zadbają o prawidłowo sporządzoną kartę. 

W karcie informacyjnej musisz określić także jakie zastosujesz rozwiązania chroniące środowisko. Mogą to być rozwiązania technologiczne lub techniczne, które zapewnią, że budowa przedsięwzięcia i późniejsze jego użytkowanie nie przekroczy standardów jakości otaczającego go środowiska. Karta informacyjna przedsięwzięcia jest obszernym dokumentem. Jednak niezbędnym, jeśli planujemy wybudowanie domu w środowisku naturalnym, które może zostać naruszone. 

Dodaj komentarz