Osoby, które są zadłużone z pewnością wiedzą, jak trudno jest dostać kredyt w banku. Wychodzenie z długów będąc w takiej sytuacji, może okazać się bardzo trudne, jednak istnieje kilka rozwiązań tej sytuacji. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny, który oferowany jest przez tradycyjne banki. Nasuwa się tylko jedno pytanie – czy warto brać kredyt konsolidacyjny i czy jest opłacalny?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Zanim wyjaśnimy Ci dokładnie czy kredyt konsolidacyjny może przynieść oszczędności, to powiemy Ci, na czym on polega. Najprościej mówiąc, dzięki takiemu zobowiązaniu można połączyć ze sobą kilka różnych kredytów. Może to być kredyt gotówkowy, samochodowy, hipoteczny, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej. Dzięki temu pozbędziesz się starych i problematycznych długów i zastąpisz je nowym kredytem, który będzie miał mniejszą miesięczną ratę.
Kredyt konsolidacyjny można znaleźć zarówno w bankach, jak i prywatnych firmach pożyczkowych. Warto jednak wiedzieć, że kredyt bankowy jest dedykowany osobom, które mają dobrą zdolność kredytową. Z tego powodu warto zdecydować się na to rozwiązanie jeszcze zanim spłata rat będzie dla Ciebie bardzo trudna i dopuścisz do opóźnień.
Konsolidacja – sposób na oszczędności czy wręcz przeciwnie?
Wielu osobom wydaje się, że kredyt konsolidacyjny https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/ jest sposobem na oszczędności, ponieważ jego miesięczna rata jest niższa niż suma tych, które trzeba było spłacać do tej pory. Niestety nie do końca tak jest, a spłacenie jednej niższej raty wcale nie oznacza oszczędności – wręcz przeciwnie.
Obniżając miesięczną ratę, zwiększa się jednocześnie okres kredytowania. Jak wiadomo, ma to niebagatelny wpływ na odsetki, które stają się coraz większe i większe w zależności od tego, na jaki okres chcemy wziąć kredyt. Koniec końców okazuje się, że całkowita suma kredytu jest dość wysoka, mimo że miesięczne raty były naprawdę atrakcyjne.
Konsolidacja nie jest więc sposobem na oszczędności, ponieważ kredytobiorca musi oddać większą kwotę niż suma wszystkich kredytów, które miał do spłaty wcześniej.
Czy konsolidacja się opłaca?
To, że konsolidacja jest droższa niż spłata zobowiązań pojedynczo, nie czyni jej nieopłacalną. Dla wielu osób będzie to jedyna szansa na wyjście z długów i poprawę płynności finansowej. Spłata nowego kredytu, którego rata jest niższa, jest o wiele prostsze niż regulowanie kilku różnych zobowiązań. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem.