Czym jest i do czego służy poliwęglan lity?

Czym jest i do czego służy poliwęglan lity?

Jeśli zainteresowaliśmy się kiedykolwiek zakupem różnego rodzaju tworzyw i materiałów, być może zdarzyło nam się natrafić na taką frazę, jak poliwęglan lity. Warto się tym materiałem zainteresować, ponieważ ma on stosunkowo szerokie zastosowanie, a także szereg przemawiających na jego korzyść cech. W takim razie, czym jest i do czego służy poliwęglan lity?

Jakie są cechy poliwęglanu litego?

Ten materiał wyróżnia się przede wszystkim łatwością w obróbce. Dostosowanie jego kształtu do swoich oczekiwań nie jest trudne, a bez problemu można od razu zakupić płyty cięte na wymiar. Co równie istotne, bardzo łatwo jest płyty z tego materiału zamontować – powinien sobie poradzić z tym nawet całkowity laik. Poliwęglan zadowoli więc zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, którzy szukają wygodnego materiału do obróbki.

Mimo swojej wysokiej elastyczności poliwęglan należy do wytrzymałych materiałów. Ryzyko jego uszkodzenia jest więc bardzo niewielkie. Naszemu zabezpieczonemu poliwęglanem litym balkonowi czy szklarni nie będzie straszny nawet potężny grad, a co dopiero przykładowo zwykłe opady deszczu.

Taka bezbarwna płyta wygląda bardzo estetycznie i nie musimy się obawiać, że wraz z upływem czasu zżółknieje i zacznie wyglądać nieatrakcyjnie czy ciężej będzie coś przez nią dostrzec. Poliwęglan zachowuje swoje bardzo dobre właściwości optyczne przez długi czas, możemy więc mieć pewność, że nie będziemy musieli szybko go wymieniać.

Co więcej, płyty z poliwęglanu litego można zakupić z powłoką UV, a więc z zabezpieczeniem przez przenikaniem przez nie szkodliwego promieniowania. Nie bez znaczenia jest także fakt, że takie płyty mogą być użytkowane zarówno w bardzo wysokich (do 120 stopni Celsjusza), jak i bardzo niskich (do -40 stopni Celsjusza) temperaturach. Możemy więc zdecydować się na nie nawet, jeśli planujemy wykorzystanie ich w warunkach iście ekstremalnych.

Płyty z poliwęglanu litego – do czego mogą służyć?

Jak już wiemy, poliwęglan jest bardzo odporny na uszkodzenia, a przy tym przypomina wizualnie szkło. Wspomniano o ochronie altan i balkonów, a ponadto za pomocą osłon z płyt z poliwęglanu można z powodzeniem ochronić także między innymi swoje drzwi wejściowe. Takie rozwiązania stosuje się zarówno w prywatnych domach, jak i w firmach.

Warto rozważyć właśnie płyty z poliwęglanu, jeśli chcemy coś zadaszyć i w ten sposób ochronić przed szkodliwym działaniem żywiołów, ale jednocześnie chcemy, aby rzeczone zadaszenie było przezroczyste. Chociaż poliwęglan może przypominać szkło, to w rzeczywistości jest znacznie bardziej wytrzymały, więc nie musimy obawiać się uszkodzenia materiału.

Dodaj komentarz