Odwołanie do KIO – najważniejsze informacje

Odwołanie do KIO – najważniejsze informacje

Odwołanie do KIO to sposób na dochodzenie swoich praw przez wykonawców w przetargach publicznych. Co może dać odwołanie? Umożliwia ono uzyskanie zamówienia oraz zawarcie umowy z zamawiającym w momencie, gdy zamawiający odrzucił ofertę lub wyklucza go z przetargu. Jeśli się odwołasz, możesz zyskać szansę na zupełnie inny przebieg przetargu, w którym bierzesz udział. Zobacz, na czym polega odwołanie do KIO i co warto o nim wiedzieć.

Odwołanie do KIO – podstawy

Jeśli chcesz złożyć odwołanie do KIO, musisz przestrzegać ściśle ustalonych terminów, które nie należą do najdłuższych. Ile wynosi czas na odwołanie? To tylko 5 dni, jeśli wartość przetargu jest mniejsza niż progi unijne oraz 10 dni w przypadku przetargów, których wartość jest większa niż progi unijne. Oznacza to więc, że najlepiej jest odwołać się od razu po otrzymaniu decyzji zamawiającego. Nie warto zwlekać, ponieważ możesz utracić szansę na korzystne dla siebie rozegranie sprawy. Także pozostawienie decyzji o odwołaniu na ostatni dzień nie zadziała na Twoją korzyść.

Niemal każda sprawa zostaje rozstrzygnięta już na pierwszej rozprawie. To, co wyróżnia tego typu sprawę to fakt, że nie uczestniczą w niej świadkowie. Wszelkie dowody muszą zostać przedstawione na piśmie. Odwołanie do KIO musi spełniać szereg wymogów formalnych, dlatego bardzo ważne jest to, aby zlecić to zadanie profesjonaliście. Wybierz kancelarię, która ma doświadczenie w odwołaniach do KIO. Sprawy związane z odwołaniem wymagają dużej wiedzy, dlatego kluczowe jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który będzie towarzyszył Ci na każdym etapie. Mając takie wsparcie, oszczędzisz sobie sporo stresu oraz nerwów. Wygranie sprawy z pomocą doświadczonych specjalistów jest łatwiejsze.

Odwołanie do KIO z pomocą kancelarii prawnej

Aby ułatwić sobie całą procedurę skorzystaj z pomocy kancelarii prawnej, która specjalizuje się w odwołaniach do KIO. Jak wygląda taka współpraca krok po kroku? Na sam początek specjalista zweryfikuje kwestie formalne związane z Twoją sprawą. Ustala się czy od czynności, której dokonał zamawiający, można się odwołać. Po weryfikacji następuje analiza merytoryczna, która polega na sprawdzeniu aktualnej linii orzecznictwa KIO oraz podobnych spraw. Prawnik oceni szanse na uzyskanie przed KIO satysfakcjonującego dla klienta rozstrzygnięcia spawy. Otrzymasz informację, jeśli szanse na korzystny wyrok w przypadku Twojej sprawy będą niewielkie. Na sam koniec kancelaria przystąpi do działań, czyli przygotowania odwołania do KIO.

Dodaj komentarz