Cechy charakteru skutecznego przedsiębiorcy

Cechy charakteru skutecznego przedsiębiorcy

O byciu samodzielnym przedsiębiorcą i pracy na swoim marzy bardzo dużo osób. Praktyka pokazuje jednak, że otwierane po raz pierwszy biznesy bywają bardzo szybko zamykane a ich właściciele równie szybko wracają na etat. Dzieje się tak dlatego, iż prowadzenie biznesu w polskich warunkach nie jest łatwe. Dodatkowo aby być skutecznym przedsiębiorcą potrzebny jest zestaw specyficznych cech charakteru.

Dlaczego nie każdy biznes się udaje?

Chyba każdy z nas zna ze swojego otoczenia takie przypadki kiedy zdolna, ambitna i pełna zapału osoba otwiera biznes. Pracuje godzinami przez wszystkie dni tygodnia a klientów ani zysków nie widać. Po pewnym czasie zwykle poddaje się, stwierdzając, że nie nadaje się do biznesu. Tak właśnie często zdarza się gdy przedsiębiorcą staje się na przykład osoba nieasertywna, nieodporna na stres czy nieskłonna podejmować ryzyko.

Jaki powinien być przedsiębiorca?

Prowadzenie firmy to działalność specyficzna. Tutaj trzeba liczyć przede wszystkim na siebie a jeśli biznes jest jednoosobowy to już wyłącznie na siebie. Nic więc dziwnego, że to właśnie samodzielność podaje się jako jedną z podstawowych cech biznesmena. Przedsiębiorca musi być więc osobą, która sama rozwiązuje swoje problemy i nieustannie nabywa nowe umiejętności. Ważną składową samodzielności jest oczywiście pracowitość, jednak ta cecha choć konieczna w biznesie okazuje się być całkowicie niewystarczająca. Przedsiębiorca musi też być osobą kontaktową, która potrafi nawiązywać nowe znajomości oraz rozwiązać każdą trudną sytuację interpersonalną.

Przedsiębiorca powinien być odważny

Osoba prowadząca biznes musi stale wykazywać się odwagą. Chodzi u przede wszystkim o odwagę przy podejmowaniu decyzji, przy szacowaniu ryzyka i wprowadzaniu zmian. Miarą odwagi jest także postawa asertywna. Ta cecha w biznesie będzie szczególnie potrzebna. Asertywność przyda się przy negocjacjach z dostawcą oraz z klientem. W biznesie bardzo często trzeba mówić nie, swoim partnerom i kooperantom. Gdy przedsiębiorca jest źle traktowany na przykład przez firmy kurierskie musi umieć zawalczyć o swoje, złożyć reklamację a jeśli trzeba to i wejść na drogę sądową. 

Odporność psychiczna

Bycie człowiekiem odpornym na stres w biznesie ma kluczowe znaczenie. Tu bardzo często trzeba wykazywać się zimną krwią. Biznes to nieustanne straty i porażki i trzeba umieć się z nich podnosić. Ktoś, kto zraża się po kilku nieudanych próbach z pewnością na dłuższą metę nie poradzi sobie w biznesie. 

Organizacja pracy

Praca we własnej firmie jest specyficzna i niełatwa do zorganizowana. Gdy nie obowiązują nas ścisłe godziny pracy i nie mamy nad sobą szefa łatwo o rozprężenie czasowe. Tymczasem produktywny przedsiębiorca powinien zawsze pracować według planu. Ważne jest by umiał określać swoje zadania priorytetowe i wykonywał je w pierwszej kolejności. Efektywna praca na swoim to umiejętność odgrodzenia się od czynników rozpraszających. Osoby bardzo produktywne zwykle wstają wcześnie rano i główne zadania wykonują w czasie swojej najwyższej efektywności.

Potrafią one także doskonale oddzielać pracę od życia osobistego, znajdują czas na wypoczynek, hobby i wyjazdy turystyczne. Kluczem do sukcesu jest skupianie się na tym co najważniejsze i konsekwentne dążenie do celu. Potrzebna jest do tego oczywiście wysoka automotywacja, którą cechują się ludzie przedsiębiorczy. Ogromna chęć odnoszenia sukcesów pomaga im w wykonywaniu właściwych zadań w odpowiednim czasie, pomimo tego, że często nie mają na to akurat ochoty. 

Dodaj komentarz