Stworzenie własnego życiorysu z pozoru proste, okazuje się zwykle zadaniem dużo trudniejszym. Nie chodzi tu bowiem o wypisanie swoich danych osobowych, każdego etapu wykształcenia, każdej pracy jakiej się w życiu podjęliśmy oraz każdego hobby, jakie wydaje nam się, że mamy. Własny życiorys jest naszą wizytówką, dlatego zarówno oprawa, jak i treść maja nas reklamować, przyciągać potencjalnego pracodawcę oraz pokazywać, że jesteśmy stworzeni na to stanowisko. Rady i pomysły na konkretne CV można wymieniać bez końca. Sprawdź, co jest najważniejsze w tworzeniu dobrego CV.
Wygląd – koniecznie profesjonalnie
Obecnie rzadko spotyka się w ofertach pracy wymóg CV + zdjęcie. Dzieje się tak ponieważ najczęściej jego obecność jest uznana za podstawę aplikacji. Największą jednak uwagę osoba rekrutująca zwraca na ogólny wygląd dokumentu. Nie powinno się więc przesadzać z różnorodnością kolorów, rodzajów czcionek, zbędnymi ozdobnikami. Warto posłużyć się określonym schematem i tradycyjnym układem CV, gdzie na górze strony umieścimy dane osobowe, następnie w dowolnej kolejności wykształcenie i historię zatrudnienia, a na końcu umiejętności i zainteresowania. Należy mieć świadomość, że rekrutujący może przeglądać nawet setki takich dokumentów dziennie i szukanie na naszym podstawowych informacji może go po prostu zirytować. Naprawdę nie warto wysilać się na dużą oryginalność w wyglądzie życiorysu. Takie zostawmy osobom, których praca związana jest z dużą kreatywnością np. artystyczną lub sam wygląd CV jest już pokazaniem własnych umiejętności, jak np. w zawodzie grafika. CV powinno być przede wszystkim czytelne.
Merytorycznie poprawne
W życiorysie powinny znaleźć się informacje istotne dla przyszłego pracodawcy. Wystarczy wymienienie wykształcenia wyższego i średniego. Informacja o szkole podstawowej to jedynie zabieranie miejsca na dokumencie oraz czasu osobie rekrutującej. Jednak jeśli na studiach i w szkole średniej uczestniczyliśmy w ważnych projektach lub udzielaliśmy się zawodowo, taka informacja jest dosyć istotna. Pokazuje bowiem nasze zaangażowanie oraz zdolność organizowania sobie czasu na dodatkowe zajęcia. Dotyczy to także przebiegu dotychczasowej ścieżki zawodowej. W tym przypadku także bardziej istotna jest praca związana ze stanowiskiem, o jakie się staramy. Również stratą czasu i miejsca jest wymienianie rozwożenia pizzy w okresie studiów, jeśli aplikujemy na stanowisko biurowe. W doświadczeniu zawodowym warto też wymienić najważniejsze obowiązki, jakie mieliśmy na danym stanowisku. Może się bowiem okazać, że mieliśmy ich więcej niż konkurent z podobnym doświadczeniem. W umiejętnościach wpisujemy to, co uważamy za istotne na danym stanowisku, np. ukończenie dodatkowych kursów itp. Rzadko już wymienia się prawo jazdy, jako dodatkową umiejętność, chyba że jest to jasno określony w ofercie pracy wymóg pracodawcy.
Czy pisać o hobby?
Oczywiście. Pod warunkiem, że jest ono ciekawe, zajmuje nas dłużej niż dwa miesiące i nie ogranicza się do „lubię czytać książki” czy „chodzę na siłownię”. Lepiej jest sformułować zainteresowania w sposób bardziej ciekawy i jednoznaczny, np. wielbiciel twórczości Grahama Mastertona lub pasjonat zabytkowych pojazdów – właściciel Fiata 125. Wszystko musi być jednak prawdą. Przy tworzeniu CV warto wspierać się wzorami. Jeśli zależy nam na bardzo profesjonalnym podejściu do tworzenia życiorysu, jednak nie radzimy sobie z tym zupełnie, warto skorzystać z dostępnych w sieci kreatorów CV oraz serwisów, które stanowią doskonałą pomoc w tworzeniu oraz zarządzaniu wszelkimi dokumentami aplikacyjnymi.