Praca trenera personalnego – jak wygląda?

Praca trenera personalnego – jak wygląda?

Uwielbiam sytuację, w której można połączyć pasję z wykonywaną pracą. Zawsze zazdroszczę ludziom, którym się to udało. Udało się to oczywiście tylko przenośnia- nic bowiem nie udało się samo, a własny biznes to długie godziny ciężkiej pracy. Dziś chciałabym skupić się na biznesie, który związany jest nie tylko z naszym ciałem, ale też umysłem. Ciągle ewoluuje,  a elementów, które można w nim zawrzeć jest niezliczona ilość. O czym mowa?

Na pewno nie raz słyszałeś o trenerach personalnych. Dziś chcę przedstawić kontekst od strony biznesu, a nie efektu końcowego, czyli widoku trenera w sportowym stroju, w otoczeniu hantli na siłowni.

Kim jest trener personalny i jak nim zostać?

Praktycznie wszyscy trenerzy personalni to osoby, które swoją pasję przekształciły w sposób na zarabianie pieniędzy. Widząc trenera na siłowni niewielu myśli o wysiłku, który musiał podjąć, by znaleźć się w miejscu, w którym znajduje się obecnie.

Aby zostać trenerem personalnym trzeba najpierw zainwestować w … siebie. Aby zostać trenerem niezbędne jest ukończenie kursu. Obecnie można go zrobić także online. Wiedza zdobyta na kursie to podstawa udzielania porad innych, prowadzenia metamorfoz, czy układania planów treningowych innym.

Masz już kurs? Co dalej?

Wiedza z kursu to zdecydowanie nie wszystko. W świecie sportu dużo się zmienia i aby być na bieżąco dobrze jest ciągle się doszkalać- biorąc udział w seminariach, czy konferencjach. Warto pracować również nad umiejętnościami miękkimi- sama wiedza to jedno, równie ważna jest jednak umiejętność jej przekazania i motywowania swoich podopiecznych- szczególnie w trudnych dla nich chwilach.

W jaki sposób zatrudniony jest trener? Opcji jest kilka- jako trener możesz pracować na siłowni (jednej, konkretnej), możesz także współpracować z klubem fitness, czy siłownią prowadząc tam treningi jednocześnie pracując w oparciu o własną działalność. Możesz też pracować jako trener online oferując swoje usługi w internecie. Trzeci sposób jest obecnie coraz bardziej popularny. Jako trener jesteś w stałym kontakcie z podopiecznymi, układasz plan treningowy oraz dietę i weryfikujesz rezultaty. Osoby, które wykupią usługi mogą ćwiczyć w dowolnym miejscu, często nawet w domu.

Co dokładnie wchodzi w usługi trenera personalnego?

To zależy od możliwości i doświadczenia. Najczęściej trenerzy mają swoje materiały (coraz bardziej popularne są autorskie ebooki z ćwiczeniami i przepisami), a zestawy ćwiczeń dobierają do podopiecznego. Dobrą praktyką jest pokazywanie ćwiczeń na filmach, czy zdjęciach – jest to praca wykonana raz, a potem przekazywana wraz z materiałami.

Przepisy kulinarne często są w ofercie trenerów. Wymyślne fit dania są coraz bardziej popularne, a trenerzy uświadamiają,  że aby mieć dobrą figurę i samopoczucie można jeść ciekawie i zarazem zdrowo. Dodatkowo dochodzą autorskie strony internetowe – z kontem użytkownika, na której rejestruje efekty i kontaktuje się z trenerem.

Wielu oferuje darmowe konsultacje, nieograniczony kontakt na czacie, czy osobiste spotkania raz w miesiącu. Jako trener możesz również spotykać się z podopiecznymi kilka razy w tygodniu – wszystko zależy od Twojej dostępności i zasobności portfeli podopiecznych.

W budowaniu marki i rozpoznawalności bardzo pomagają media społecznościowe. Wielu trenerów ma konta na Instagramie czy facebooku. Wbrew pozorom nie chodzi o to, jak bardzo „świecisz mięśniami”. Chodzi o wszystkie treści jakie publikujesz- zarówno sukcesy osobiste (np. w zawodach sylwetkowych), metamorfozy podopiecznych, czy treści edukacyjne dotyczące poprawnego wykonywania ćwiczeń lub zdrowego odżywiania.

Myślisz, że zawód trenera personalnego to dobry pomysł dla Ciebie? Nie  jest to łatwa praca- wymaga dużo dyscypliny. Jeśli jednak sport jest Twoją pasują i pasję i zawód da się połączyć- to może się udać. Powodzenia!

Dodaj komentarz