Idealne ogrodzenie – czyli podstawa chowu wolnowybiegowego

Idealne ogrodzenie – czyli podstawa chowu wolnowybiegowego

Hodując zwierzęta gospodarskie, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które są w stanie zapewnić bezpieczeństwo oraz prawidłowy rozwój hodowli. Istotnymi sprawami są między innymi wybór wytrzymałego elektrycznego pastucha czy dobór odpowiedniej paszy, która zapewni zwierzętom zdrowie i sprawi, że będą zadbane oraz szczęśliwe. To przede wszystkim od gospodarza zależy stan hodowli i w rezultacie – jej opłacalność.

Chów wolnowybiegowy – wady i zalety

Taki rodzaj chowu wykorzystywany jest między innymi w hodowli koni czy krów. Niezaprzeczalny jest fakt, że posiada on ogromną ilość różnego rodzaju zalet. Przede wszystkim zwierzęta są dużo szczęśliwsze. W takim systemie mają możliwość realizacji swoich naturalnych potrzeb. Koń spędzający 24h na dworze, otrzymuje naturalną odporność, której nie zyskałby stojąc w ciepłej stajni. Oczywiście istotną kwestią jest wybór odpowiedniego ogrodzenia, które zapewni zwierzętom bezpieczeństwo i uniemożliwi im ucieczkę. Najlepiej sprawdza się prosty elektryczny pastuch, który można dostać za niewielkie pieniądze. Dzięki takiemu ogrodzeniu, zwierzęta będą mogły cieszyć się słońcem i trawą, a ich właściciel będzie spokojny; nie będzie więc potrzeby ciągłego pilnowania. Chów zwierząt na dworze to także wielkie zalety płynące z ilości pracy. Konie trzymane na dworze, nie będą wymagały codziennego sprzątania boksów czy czyszczenia sierści, bo po prostu nie będzie takiej potrzeby. Skróci się więc czas pracy, a wolne chwile będzie można wykorzystać na coś istotniejszego. Oczywiście aby tak było, warto kupić elektryczny pastuch, ponieważ łapanie zwierzęcych uciekinierów, często potrafi trwać niezwykle długo. Do wad zaliczyć można nieco większe koszty oraz potrzebę dużej ilości miejsca, jednak w porównaniu z licznymi zaletami, można o tych wadach zapomnieć.

Dlaczego ogrodzenie elektryczne jest najlepszym wyborem?

Decydując się na chów wolnowybiegowy, trzeba zdać sobie sprawę, że najważniejsze jest ogrodzenie. Pastuch elektryczny sprawdza się idealnie. Napięcie nie musi być duże. Koń, który raz dotknie taśmy, będzie się trzymał z dala od ogrodzenia. Występuje więc tutaj działanie oparte na wzbudzeniu respektu do taśmy. Nie potrzeba dużych wydatków ani wysokiej jakości ogrodzenia. Jeżeli gospodarz ceni własne pieniądze i nie lubi wydawać ich na marne, jest to idealne rozwiązanie. Decydując się na pastucha elektrycznego, decydujemy się jednocześnie na dużą oszczędność. Warto więc zastanowić się nad tym, idealnym wręcz rozwiązaniem, które jest w stanie uszczęśliwić niemalże każdego.

Dodaj komentarz