Zakłady motocyklowe w Kijowie

Zakłady motocyklowe w Kijowie

Kijowskie Zakłady Motocyklowe rozpoczęły produkować pierwsze motocykle już od 21 września 1945 roku w Kijowie. Jednymi z produkowanych tam maszyn były motocykle Dniepr, które według tego, o czym mówiła radziecka instrukcja obsługi, były ciężkimi motocyklami turystycznymi. Były one przeznaczone przede wszystkim do celów turystycznych, głównie do jazdy w trudnych warunkach terenowych. Model MT10 był jednym z najbardziej znanych i najczęściej kupowanych motocykli Dniepr. Miał ponad dwa metry długości i około 1,62 m szerokości.

Sam rozstaw kół tego cacka miał 150 cm, a masa całkowita wynosiła 210 lub 350 kg, w zależności od tego, czy był do niego przyczepiany wózek boczny, czy nie . Jeśli chodzi o osiągi tego modelu, to mógł on rozwinąć prędkość około 100 km/h z wózkiem, który był przyczepiany przede wszystkim podczas dłuższych podróży. Jeśli chodzi natomiast o zużycie paliwa, to wahało się ono w granicach 6 l/100 km . Silnik, o pojemności około 650 cm3 był najczęściej czterosuwowy, , górnozaworowy, dwucylindrowy tzw. bokser. Motocykl skonstruowany był tak, aby mieć możliwość przewozu dwóch osób (z wózkiem nawet trzech), co było niezwykłym plusem.

Części do motocykli Dniepr można znaleźć dziś głównie w firmach, oferujących części do motocykli produkcji radzieckiej. Firmy tego typu oferują części nowe i używane, a także często mają w ofercie serwisowanie i obsługę techniczną modeli radzieckich. Części znajdziemy też w wielu sklepach internetowych, gdzie wielu pasjonatów maszyn wystawia nowe i używane części. Warto poczytać niektóre fora internetowe, na których miłośnicy marki Dniepr, wypowiadają się na temat swoich maszyn, a także służą sobie pomocą i radą. Dzięki temu, wiele osób, które mają problemy z montażem jakiejś części może otrzymać poradę od kogoś, kto potrafi rozwiązać tego typu problem.

Dodaj komentarz