Chwilowe przestoje finansowe i problemy w firmie mogą poważnie zaszkodzić biznesowi. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie płynności finansowej. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań jest unijna pożyczka płynnościowa, która pozwala firmom na uniknięcie kłopotów finansowych. Zobacz jak działa pożyczka płynnościowa i kto może się o nią ubiegać.
Pożyczka płynnościowa – co to jest?
Pożyczka płynnościowa finansowana z funduszy europejskich jest produktem skierowanym do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pozwala na sfinansowanie bieżących wydatków firmy, takich jak, wypłaty dla pracowników, zakup produktów czy spłatę zobowiązań handlowych. Pożyczka płynnościowa zapewnia firmie płynność finansową. Należy jednak pamiętać, że jest kierowana do przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa.
Pożyczka płynnościowa została wypracowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Natomiast źródłem finansowania jest program Inteligentny Rozwój (POIR).
Jak działa pożyczka płynnościowa?
Pożyczka płynnościowa finansowana z programu Inteligentnego Rozwoju połączona jest z dotacją. Dzięki temu koszty oprocentowania zostają całkowicie pokryte, a przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dlatego jeżeli jesteś przedsiębiorcą, któremu pandemia pokrzyżowała plany i wpłynęła na utratę płynności finansowej, to najkorzystniejszym rozwiązaniem Twojego problemu będzie pożyczka płynnościowa. Co ważniejsze dotacja zostaje udzielona bezpośrednio wraz z podpisaniem umowy o pożyczkę.
Ponadto pożyczki finansowej nie musisz spłacać od razu. Możesz natomiast uzyskać karencję w spłacie, dzięki czemu pierwszą ratę zapłacisz dopiero po pół roku od zaciągnięcia zobowiązania. Nie potrzebujesz także wkładu własnego, a okres spłaty wynosi do 6 lat.
Na co mogę przeznaczyć pożyczkę płynnościową?
Pożyczka płynnościowa, jak sama nazwa wskazuje ma pomóc firmie utrzymać płynność finansową. Uzyskane pieniądze możesz przeznaczyć na bieżące wydatki działalności gospodarczej. Na co dokładnie? Dzięki pożyczce płynnościowej możesz sfinansować zakup potrzebnych sprzętów, przeznaczyć pieniądze na wypłaty pracowników, zatowarowanie, zakup półproduktów, spłatę zobowiązań handlowych lub spłatę bieżących rat leasingu, pożyczek i kredytów, które zostały zaciągnięte przed pandemią. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na płynność finansową firmy i problem z nawet jednym sektorem może zachwiać równowagę finansową w firmie.
Jak ubiegać się o pożyczkę finansową?
Wniosek o pożyczkę płynnościową możesz złożyć przez Internet na stronie instytucji finansującej produkt. Dodatkowo musisz zebrać potrzebną dokumentację oraz zawrzeć plan, w którym przedstawisz prognozę poprawy płynności finansowej firmy rozłożoną w czasie. Na tym etapie warto skorzystać z usług doradcy pożyczkowego CRBiP. Specjalista pomoże Ci skompletować niezbędne dokumenty oraz stworzyć powyższy plan. Dzięki współpracy unikniesz błędów i zagwarantujesz swojej firmie uzyskanie pożyczki płynnościowej.