Dużą popularnością cieszą się pożyczki od osób prywatnych – członków rodziny, znajomych, a nawet kompletnie obcych osób. Nic w tym dziwnego. Nie dość, że zazwyczaj nie musimy się przejmować takimi rzeczami jak zdolność czy historia kredytowa, to jeszcze na ogół takie pożyczki są udzielane na bardzo atrakcyjnych warunkach. Często nie są w ogóle oprocentowane, nie przewiduje się też naliczania kar za nieterminową spłatę. Jest za to podatek pod pożyczki prywatnej. Jeśli zaś nie jesteśmy w stanie zapłacić w określonym terminie (chociaż terminu spłaty takiej pożyczki nie trzeba nawet określać), prawdopodobnie nie zapuka do nas windykator, a przynajmniej na początku spotkamy się ze zrozumieniem.
Jest to więc opcja szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy na kredyt w banku nie mogą liczyć, a nie chcą przepłacać w firmach pożyczkowych. Często jednak biorąc taką pożyczkę lub ją udzielając, wcale nie myślimy o związanych z tym konsekwencjach prawnych. Można powiedzieć, że obecnie już niemal wszystko jest opodatkowane, a w tym także oczywiście pożyczki. W takim razie ile wynosi podatek od pożyczki prywatnej? Czy da się go uniknąć?
Jaki podatek trzeba zapłacić od pożyczki?
Pożyczki prywatne objęte są koniecznością opłacenia od nich podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie dotyczy to parabanków, firm pożyczkowych czy innych instytucji, które profesjonalnie zajmują się pożyczaniem pieniędzy, a jedynie osób prywatnych. Podatek od pożyczki od osoby prywatnej wynosi 0,5% kwoty pożyczki. Wobec tego im więcej pożyczamy, tym więcej także zapłacimy. Przy niewielkich kwotach ta opłata co prawda nie będzie mile widziana, ale nie będzie też szczególnie uciążliwa. Na przykład przy pożyczce o wysokości 1000 złotych PCC to zaledwie 5 złotych. Od 1 miliona złotych będzie wynosił już 5 tysięcy złotych. Przy takiej kwocie pożyczki jest to kwota wizualnie mała, ale przecież jest to więcej niż średnia pensja krajowa.
Czy można uniknąć płacenia PCC?
Chociaż 0,5% to nie jest dużo, zawsze są to pieniądze, które wolelibyśmy zachować w swojej kieszeni. Na szczęście faktycznie istnieje legalne rozwiązanie, pozwalające w pewnych przypadkach podatek od pożyczki prywatnej pominąć. Mowa tu przede wszystkim o zaciąganiu pożyczki od osób z I grupy podatkowej. Zaliczają się do niej chociażby rodzice, rodzeństwo, teściowie, zięciowie, synowe. Istnieje jednak pewne ograniczenie. Nie trzeba płacić podatku, jeśli w ciągu ostatnich 5 lat kwoty pożyczek nie przekroczą łącznie 9 637 złotych. W pewnych warunkach ne zapłacimy także podatku od pożyczki udzielonej przez znajomych. Będzie tak pod warunkiem, że w ciągu trzech ostatnich lat kwoty pożyczek nie wyniosły więcej niż 5000 złotych od jednej osoby bądź 25 000 złotych od kilku osób.
Jak zapłacić PCC?
Nawet jeśli podatek od pożyczki od osoby prywatnej nas nie obowiązuje z wcześniej wymienionych przyczyn, wciąż mamy obowiązek zgłosić to odpowiedniemu Urzędowi Skarbowemu. Musimy to zrobić w terminie 14 dni od otrzymania pożyczki. W innym wypadku kwota podatku wzrośnie karnie z 0,5% do 20%, nie warto więc ryzykować. Ponadto konieczne będzie odpowiednie udokumentowanie pożyczki, dlatego też należy ją przeprowadzać w łatwy do udowodnienia sposób – na przykład za pomocą przelewu bankowego.
Czy warto brać pożyczki prywatne?
Jeśli mamy taką możliwość, z pewnością będzie ona dla nas bardziej opłacalna niż pożyczka w firmie pożyczkowej https://splatapozyczek.pl/ lub kredyt w banku. W końcu czym jest podatek od pożyczki prywatnej w wysokości 0,5% w porównaniu do oprocentowania, prowizji i opłat dodatkowych, które czekają na nas w przypadku innych rodzajów zadłużeń? Warto jednak mieć na uwadze, że pożyczkę udzieloną przez osobę prywatną również jesteśmy zobowiązani spłacić, a niezrobienie tego może nie dość, że mieć wobec nas konsekwencje prawne, to jeszcze popsuć nasze relacje z przyjacielem lub członkiem rodziny, który nam jej udzielił. Pożyczki od osób prywatnych warto więc brać jedynie, kiedy jesteśmy pewni, że będziemy w stanie je spłacić.
Podatek od pożyczki od osoby prywatnej nie jest dużym wyzwaniem dla portfela, nie warto więc przed nim uciekać. Jego niezapłacenie może się dla nas nieprzyjemnie skończyć, warto więc odżałować tak niewielką kwotę. Ponadto w wielu przypadkach może się okazać, że będziemy z jego zapłaty zwolnieni. Dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję skontaktuj się ze specjalistą kredytowym Spłata Pożyczek.