Marzysz o założeniu własnej działalności gospodarczej? Masz już pomysł na biznes, ale nie wiesz skąd wziąć na niego pieniądze? To dosyć powszechny problem. Założenie własnej działalności gospodarczej nierzadko wiąże się ze sporymi kosztami, a pieniądze okazują się ograniczeniem. Jednak nie warto zrażać się na samym wstępie. Zobacz rozwiązania, które pomogą Ci zdobyć pieniądze na założenie firmy.
Kredyt na założenie działalności
Banki doskonale zdają sobie sprawę, że założenie własnego biznesu wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Dlatego też w swojej ofercie mają niejedną propozycję dla początkujących firm. Jednym z takich rozwiązań jest kredyt inwestycyjny. Jak sama nazwa wskazuje, możesz przeznaczyć go na różnego rodzaju inwestycje, związane z zakładaniem własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że w przypadku kredytu inwestycyjnego banki nierzadko wymagają wkładu własnego. Dzięki temu możesz uzyskać zobowiązanie na korzystniejszych warunkach. Im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytu oraz wyższa kwota, o którą możesz się ubiegać.
Drugą opcją jest kredyt na start. Pozwala on na sfinansowanie wszelkich formalności i zakup potrzebnych produktów do założenia firmy. Żeby złożyć wniosek o kredyt firmowy będziesz potrzebować kilku dokumentów. Dlatego już na samym początku przygotuj biznesplan, zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami za ZUS i US oraz zaświadczenie o opcji zabezpieczenia kredytu. Więcej informacji na temat kredytów dla firm oferuje portal dla przedsiębiorców.
Pieniądze na firmę z dotacji unijnych
Coraz popularniejszą formą finansowania działalności gospodarczej są dotacje unijne. Dofinansowania przeznaczone są dla osób fizycznych, które chcą założyć własny biznes. I tutaj są dwie opcje. Pierwsza z nich to mikropożyczka, dzięki której możesz otrzymać maksymalnie 100 000 zł. Zaciągana jest na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy, a spłatę można zawiesić maksymalnie na 12 miesięcy. Ten rodzaj pożyczki pozwala na uzyskanie funduszy niezbędnych do założenia działalności gospodarczej.
Drugą dostępną opcją, również z Funduszy unijnych, jest dotacja w postaci świadczenia bezzwrotnego. W ramach tego dofinansowania możesz otrzymać maksymalnie 40 000 zł. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie najczęściej kierowane jest do osób bezrobotnych. Niezbędne będzie także ustanowienie zabezpieczenia. Jest to gwarancja, że otrzymane pieniądze faktycznie zostaną przeznaczone na założenie firmy.