Kredyt na mieszkanie krok po kroku – co robić?

Kredyt na mieszkanie krok po kroku – co robić?

Posiadanie własnych czterech kątów to z pewnością marzenie większości żyjących współcześnie ludzi, zwłaszcza młodych. Niestety obecna sytuacja gospodarcza mało komu pozwala na zakup własnego mieszkania z gotówkę, osoby, które mogą zapłacić całą cenę nieruchomości, sięgając jedynie do oszczędności, stanowią niewielki odsetek społeczeństwa. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem wydaje się kredyt na mieszkanie. Nie każdy jednak jest w stanie go uzyskać, zanim więc pójdzie się do banku z prośbą o udzielenie kredytu hipotecznego, warto samodzielnie sprawdzić najpierw kilka informacji.

Oferta ofercie nierówna

W Polsce aż kilkanaście banków posiada w swojej ofercie kredyt na mieszkanie. Łatwo się domyśleć, że warunki, na jakich są one udzielane klientom, mogą się niekiedy bardzo od siebie różnić. Z tego powodu warto zawczasu poszukać w internecie opinii na temat poszczególnych kredytów oraz sprawdzić, do jakiej kwoty najczęściej banki udzielają takich pożyczek.

Istotne jest także ustalenie, czy posiada się zdolność kredytową. Pod tym pojęciem nie kryje się nic innego jak możliwość terminowego spłacania swoich zobowiązań finansowych. W jaki sposób sprawdzić, czy posiada się ową zdolność? Analizując sytuację klienta, bank bierze pod uwagę kilka głównych czynników:

  • wysokość zarobków w określonym przedziale czasowym
  • wykształcenie i kwalifikacje klienta
  • rodzaj umowy o pracę, na którą zatrudniony jest klient
  • rodzaj, skalę oraz ryzyko działalności gospodarczej wykonywanej przez klienta.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli dana instytucja nie zdecyduje się na udzielenie konkretnej osoby kredytu, nie oznacza to automatycznie, że klient nie posiada zdolności kredytowej we wszystkich innych miejscach, do których się uda. Poszczególne banki mogą posiadać bowiem inne regulacje dotyczące warunków, na jakich przyznaje się komuś kredyt na mieszkanie.

Garść dokumentów

Zaciągnięcie kredytu na wiele lat, a może nawet dziesięcioleci, jest poważnym zobowiązaniem, dlatego bank może wymagać od interesanta, by ten dostarczył szereg potrzebnych dokumentów potwierdzających jego zdolność kredytową. Aby uzyskać kredyt na mieszkanie, niezbędne jest wykazanie swoich dochodów.

W tym celu należy okazać pracownikowi banku zaświadczenie o swoich dochodach, zazwyczaj z ostatnich sześciu bądź dwunastu miesięcy. Warto zabrać ze sobą także rozliczenie podatkowe z poprzedniego roku oraz umowy wszystkich innych kredytów oraz pożyczek, które zaciągnęło się w przeszłości bądź które aktualnie są wciąż spłacane.

Dodaj komentarz