Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć na kilka celów: budowę domu, zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego bądź remont. Bardzo popularna jest opcja pierwsza, która pozwala stworzyć swoje cztery kąty zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Nie trzeba godzić się z planami dewelopera czy pierwotnego właściciela, a można mieć dom swoich marzeń.

Ten rodzaj kredytu hipotecznego wyróżnia się pod kilkoma względami, między innymi w kwestiach związanych z wkładem własnym, a także z innymi procedurami z nim związanymi. Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat, które warto znać przed rozpoczęciem działań prowadzących do pozyskania tego typu zobowiązania, znajdziecie poniżej.

Kredyt hipoteczny na budowę domu a formalności

W przypadku kredytu hipotecznego zaciąganego na budowę nieruchomości, konieczne będzie przedstawienie nie tylko dokumentów związanych z sytuacją finansową potencjalnego kredytobiorcy, ale także z działką, na której nieruchomość ma stanąć i procesem budowy. Niezbędne będą więc między innymi:

  • akt notarialny własności nieruchomości
  • odpis z księgi wieczystej
  • projekt domu
  • kosztorys.

Dokładnych informacji należy szukać na stronie internetowej danego banku. Warto zadbać o to, aby zgromadzić wszystkie dokumenty w jak najkrótszym czasie, a także zweryfikować ich poprawność przed złożeniem ich w banku.

Wielu osobom proces pozyskiwania kredytu hipotecznego kojarzy się z długim czasem oczekiwania i wysokim stopniem skomplikowania. Warto jednak wspomnieć, że można ten proces znacznie przyspieszyć i uprościć, decydując się na skorzystanie ze wsparcia eksperta.

Spora część przyszłych kredytobiorców decyduje się na taki krok – nie bez powodu. Specjaliści z Multikredyt.pl nie tylko wyszukują najkorzystniejszą ofertę, ale też wspomagają w przygotowaniu i złożeniu wniosku, a także odpowiadają na wszelkie pytania i w prosty sposób tłumaczą złożone kwestie. Dzięki ich pomocy kredyt hipoteczny na budowę domu może być bezstresowy i korzystny.

Co może być wkładem własnym przy kredycie na budowę domu?

Zebranie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym bywa problematyczne, natomiast w przypadku zobowiązania na budowę domu, a nie na zakup już zbudowanej nieruchomości bywa to nieco prostsze. Wkładem własnym może być bowiem nie tylko gotówka, ale też przykładowo działka, na której dom ma być zbudowany, jeśli już jest ona własnością kredytobiorcy.

Dodatkowo, jako wkład własny można także zaliczyć zakupione przed wypłaceniem kredytu materiały budowlane (warto w związku z tym zachować potwierdzenie ich zakupu). Trzeba przy tym pamiętać, że obecnie wkład własny musi być równy co najmniej 20% wartości inwestycji lub 10%, w przypadku, gdy niski wkład zostanie dodatkowo ubezpieczony (co podnosi ostateczny koszt zobowiązania).

Dodaj komentarz