Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Myślisz nad wzięciem kredytu na mieszkanie lub nowy samochód? Niezależnie, na co będziesz chciał przeznaczyć pieniądze, musisz pierw mieć odpowiednią zdolność kredytową. Jest to czynnik, który decyduje o tym, czy bank przyzna Ci kredyt i o jaką maksymalną sumę możesz się ubiegać. Zanim więc pójdziesz do banku, warto samodzielnie sprawdzić, czy jesteś wiarygodnym kredytobiorcą. Jak sprawdzić zdolność kredytową w kilku prostych krokach? Odpowiadamy.

Samodzielne sprawdzanie zdolności kredytowej

Możesz mieć pewność, że podczas wizyty w baku i ubiegania się o kredyt Twoja sytuacja finansowa zostanie dokładnie prześwietlona. Każdy bank ma własne kryteria, dzięki, którym sprawdza jaką zdolność kredytową posiada osoba ubiegająca się o kredyt. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków są to bardzo podobne do siebie procedury i my również możemy wcześniej sprawdzić, czy mamy odpowiednią zdolność do zaciągnięcia kredytu.

Kalkulatory internetowe

Na początek oszacuj kwotę, którą chciałbyś pożyczyć od banku i oblicz ile będzie wynosić miesięczna rata spłaty. Zastanów się, czy będziesz ją w stanie bez problemu spłacać i czy zostanie Ci wystarczająco pieniędzy na inne wydatki. Możesz w tym celu skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które znajdują się na stronach banków. Dzięki nim jesteś w stanie wstępnie ustalić, na jaką kwotę kredytu lub pożyczki możesz sobie pozwolić i jaką maksymalną kwotę jesteś w stanie otrzymać od banku. Wystarczy, że podasz dane takie jak miesięczny dochód, okres, na jaki chciałbyś wziąć kredyt i na jakiej kwocie Ci zależy. Kalkulator poda wynik, którym możesz się sugerować podczas pierwszej wizyty w banku. Pamiętaj jednak o tym, że wynik, który podał, nie musi być w stu procentach wiarygodny.

Sprawdzanie zdolności kredytowej w banku

Samodzielne sprawdzenie swojej zdolności kredytowej to pierwszy krok w stronę starań o kredyt. Pamiętaj jednak, że ostateczny głos ma pracownik banku, który rozpatruje Twój wniosek i decyduje o tym, jaki kredyt zostanie Ci udzielony. Jeśli już wiesz, jak sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie to zobacz, w jaki sposób robi to bank. Osoba zajmująca się weryfikacją Twojej zdolności kredytowej bierze pod uwagę informacje takie jak m.in. stan cywilny, wysokość dochodów, rodzaj umowy, na której pracujesz, inne zobowiązania, które spłacasz, wiek, ilość osób, które utrzymujesz, historię kredytową oraz sytuację zawodową i wykształcenie. Na podstawie tych danych zostaje utworzony Twój profil kredytobiorcy, z którego skorzysta pracownik banku analizujący Twoją sytuację. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka, które podejmuje bank, udzielając Ci kredytu.

Dodaj komentarz