Co zrobić, kiedy firma popadnie w długi?

Co zrobić, kiedy firma popadnie w długi?

Własna działalność gospodarcza daje wiele satysfakcji i posiada liczne zalety. Zdarza się jednak, że w wyniku różnych okoliczności przedsiębiorca popada w długi. Warto w takim przypadku pamiętać, że im szybciej podejmiemy działania mające na celu rozwiązanie tego problemu, tym łatwiej będzie nam się z nim uporać. Choć często, gdy pojawiają się zadłużenia, załamujemy ręce, to warto wiedzieć, że istnieje kilka skutecznych metod, aby uratować dorobek życia i źródło utrzymania siebie i swojej rodziny.

Jakie rozwiązanie wybrać?

To, które z wyjść będzie odpowiednie, nierzadko zależne jest od ilości i wysokości długów. Firmy znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej często decydują się na wzięcie kredytu, aby pokryć swoje zadłużenia. To dobre rozwiązanie, kiedy przedsiębiorstwo wciąż przynosi dochody i jest w stanie spłacać zaciągnięte w banku zobowiązanie, a kryzys jest chwilowy. Jednak, jeśli sytuacja finansowa jest jeszcze gorsza, a działania dążące do jej poprawy nie zostały podjęte na czas, może okazać się, że jedynymi rozwiązaniami, jakie pozostały, jest ogłoszenie upadłości lub skorzystanie z postępowania naprawczego. Dla przedsiębiorcy zdecydowanie korzystniejsze jest druga z proponowanych procedur, ponieważ daje możliwość uratowania firmy przed trwałą niewypłacalnością i likwidacją.

Zadłużenie a kredyt

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy jeśli ich firma posiada zadłużenia, to czy otrzymają oni kredyt. Odpowiedź brzmi: tak. Podstawowym warunkiem jest jednak to, aby przedsiębiorstwo przynosiło na tyle wysokie dochody, aby było w stanie spłacić takie zobowiązanie. Kredytodawcy biorą również pod uwagę to, czy firma już wcześniej posiadała kredyt lub pożyczkę i czy były one spłacane na czas. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ubieganie o kredyt konsumencki. W jego przypadku znaczenie ma zdolność kredytowa konsumenta, nie zaś całego przedsiębiorstwa.

Postępowania upadłościowe i naprawcze

Są dobrym wyjściem dla firm poważnie zadłużonych. Celem postępowania naprawczego, jak sama jego nazwa wskazuje, jest “naprawienie” sytuacji, a więc jej poprawa i uchronienie przed całkowitą i trwałą niewypłacalnością. Dlatego można z niego skorzystać w przypadku, kiedy przedsiębiorstwo posiada długi, jednak nie zaprzestało ich spłacania. Z kolei postępowanie upadłościowe to ostateczność, kiedy firmy nie da się już uratować, a najważniejsze staje się zaspokojenie jej wierzycieli. Ten rodzaj postępowania wszczyna się w stosunku do przedsiębiorstw niewypłacalnych, czyli takich, które nie wykonują już wymagalnych zobowiązań. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby nie doprowadzać do tak skrajnej sytuacji i w porę podjąć działania mające na celu rozwiązanie problemu.

Dodaj komentarz