Czy warto wziąć kredyt hipoteczny

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny

Marzą Ci się własne cztery ściany, jednak cały czas zastanawiasz się, czy wzięcie kredytu hipotecznego to dobry pomysł? To nic dziwnego i każdy z nas na słowo „dług” reaguje negatywnie. Niestety wiele osób swoje marzenie o własnym mieszkaniu lub budowie domu może zrealizować tylko i wyłącznie za pożyczone pieniądze. Widmo ponad dwudziestoletniego zobowiązania i tego, że nieruchomość nie jest do końca nasza, może zniechęcać, jednak dalej jest tysiące osób, które decydują się na takie warunki. Zobacz czy warto wziąć kredyt hipoteczny i jak nie popaść w finansowe tarapaty. Podpowiemy Ci również, co daje konsolidacja kredytu https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/ i jak może Ci pomóc w spłacie kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny – wziąć a może odłożyć pieniądze samemu?

Wiele młodych ludzi, którzy są na etapie tworzenia rodziny, często zastanawia się nad tym, aby pójść „na swoje”. Niestety zasób portfela i oszczędności nie zawsze pozwalają na to, aby zrealizować ten plan z własnych pieniędzy. Wtedy zaczynamy szukać ofert kredytów, zasięgać opinii i obliczać czy bylibyśmy w stanie pogodzić swoje zarobki z ratą kredytu hipotecznego. Wizja własnego mieszkania kusi niezależnością jednak czy na pewno tak jest?

Musisz pamiętać o tym, że na czas spłacania kredytu jesteś związany z bankiem a nieruchomość, którą uważasz za swoją, dzielisz się tak naprawdę z instytucją, w której pożyczyłeś pieniądze. Jest ona zabezpieczeniem i w razie gdy przestaniesz spłacać swoje zobowiązanie, bank może przejąć nieruchomość i po prostu ją sprzedać. Wizja niezależności jest więc złudna, bo jeśli przestaniesz radzić sobie ze spłatą kredytu, możesz stracić „swoje” mieszkanie.

Wiązanie się z bankiem na tak długi czas jest poważną decyzją i aby podjąć ją dobrze, trzeba się nad tym dłużej zastanowić. Jeśli nie ma innego wyjścia i kredyt jest jedyną możliwością na kupno mieszkania to i tak postaraj się odłożyć, jak najwięcej pieniędzy. Wysoki wkład własny zmniejszy nieco koszty kredytu, a dodatkowo ułatwi Ci zaciągnięcie zobowiązania. Decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego nie można podejmować „tu i teraz”. Zanim go weźmiesz, musisz dokładnie przeczytać umowę, znaleźć dobrą ofertę i odłożyć pieniądze, za które sfinansujesz wkład własny i odłożysz na w razie co.

Czy kredyt hipoteczny jest taki zły?

Oczywiście, że nie! Wystarczy tylko podchodzić o niego z rozsądkiem, a nie będzie on kulą u nogi a sposobem na spełnienie marzenia o własnym kącie. Jeśli odpowiednio dobierzesz wysokość raty i okres kredytowania to kredyt nie powinien być dla Ciebie obciążeniem, a po spłacie będziesz mógł się cieszyć własną nieruchomością. Pamiętaj jednak, że przez te kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat może zmienić się bardzo dużo, a Twoja sytuacja finansowa nie zawsze może być tak dobra, jak w tym momencie. Co wtedy?

Możesz pomyśleć o refinansowaniu kredytu lub jeśli masz na głowie kilka zobowiązań zdecydować się na konsolidacje. Co daje konsolidacja kredytów? Dzięki niej możesz połączyć kilka kredytów w jedno zobowiązanie i zmniejszyć swoja miesięczną ratę. To sposób na odciążenie swojego domowego budżetu i uniknięcie spirali zadłużeń. Skoro już wiesz, co daje konsolidacja kredytów to musisz również pamiętać, że należy zdecydować się na nią już w momencie, gdy poczujesz, że nie radzisz sobie ze spłatą. Szybka reakcja zapobiegnie popadnięciu w długi i unikniesz najgorszego, czyli stracenia nieruchomości.

Dodaj komentarz