Sklep BHP – co można w nim znaleźć?

Sklep BHP – co można w nim znaleźć?

Popularny skrót BHP oznacza nic innego, jak Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Pracownicy biurowi mogą kojarzyć go głównie z obowiązkowym szkoleniem przy rozpoczynaniu pracy, ale w przypadku osób, które pracują w warunkach potencjalnie szkodliwych lub niebezpiecznych ma on znacznie większe znaczenie. Jest wiele zasad związanych z BHP, które muszą oni przestrzegać, aby zminimalizować szanse na wystąpienie wypadku, a, jeśli już się on zdarzy, zmniejszyć powstałe w ten sposób obrażenia.

Dostosowanie się do zasad BHP oznacza nie tylko zachowywanie się w określony sposób (przede wszystkim ostrożnie i dokładnie), ale też wykorzystywanie pewnych przedmiotów, które zwiększą poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Można znaleźć je na przykład w tak zwanym sklepie BHP, czyli mówiąc bardziej dokładnie, sklepie posiadającym na wyposażeniu produkty powiązane z tą tematyką. Co dokładnie można w takim sklepie znaleźć i kto jest odpowiedzialny za zakup potrzebnych towarów – pracownik czy pracodawca? Odpowiadamy!

Sklep BHP ma zróżnicowany asortyment

Wielu osobom tytułowy sklep BHP może kojarzyć się przede wszystkim z odzieżą roboczą. Faktycznie, w dobrze wyposażonym sklepie tego typu powinniśmy znaleźć ubrania robocze różnego rodzaju. Można tutaj mówić między innymi o rękawicach, butach, specjalnych spodniach i kurtkach, okularach, kaskach i nie tylko. Są one wykonane z różnorodnych materiałów, a to, jaki stopień ochrony zapewniają (i przed jakimi czynnikami) zależne jest od ich przeznaczenia.

W zależności od stanowiska i wykonywanych obowiązków, dla jednej osoby bowiem mogą być wystarczające cienkie rękawice lateksowe, podczas gdy inny pracownik (na przykład spawacz) będzie potrzebował grubych rękawic ognioodpornych. Dlatego jest tak ważne, aby dokładnie zapoznać się z opisem produktu przed jego zakupem i sprawdzić, czy spełnia on odpowiednie warunki. Jednocześnie trzeba wskazać, że odzież to nie wszystko, co można znaleźć w tego typu sklepach.

Różnego rodzaju narzędzia, znaki ostrzegawcze i informacyjne, środki czystości i urządzenia do jej zachowywania czy sprzęt do komunikacji również są uznawane są towary powiązane z bezpieczeństwem i higieną pracy. W sklepie BHP nie powinno zabraknąć również produktów przeznaczonych dla osób pracujących na wysokości, takich jak szelki bezpieczeństwa, amortyzatory czy liny.

Kto jest zazwyczaj klientem sklepów BHP?

Obowiązek nieodpłatnego dostarczenia ubrań i innych produktów niezbędnych do bezpiecznego wypełnienia obowiązków służbowych ciąży na pracodawcy. W związku z tym klientami sklepów BHP są z reguły przedsiębiorcy bądź pracownicy działu firmy odpowiedzialnego za dbanie o zakup wyposażenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby środki ochrony osobistej czy inne podoba produkty kupiła także osoba prywatna.

Dodaj komentarz