Jak osiągnąć cel – kilka przydatnych wskazówek w drodze do jego realizacji

Jak osiągnąć cel – kilka przydatnych wskazówek w drodze do jego realizacji

Jak osiągnąć cel

Każdy z nas ma swoje własne cele, pragnienia i marzenia. Niestety, często okazuje się, że lata lecą, a my ciągle odkładamy wszystko „na jutro” i w konsekwencji tak naprawdę nie możemy pochwalić się żadnymi faktycznymi wynikami. Brakuje nam motywacji i ciągle mówimy, że niedługo weźmiemy się w garść i zaczniemy coś robić. Jeśli w ogóle rzeczywiście to zrobimy, często mamy do czynienia ze słomianym zapałem i rezygnujemy po kilku dniach lub tygodniach. Wobec tego co zrobić, żeby osiągnąć cel? Jakie metody zastosować?

Wszystko dokładnie zaplanuj

Jeśli wszystkie nasze plany trzymamy tylko w głowie, czasami wystarczy tylko odrobina rozkojarzenia, aby wszystko pomieszać i zapomnieć. W osiąganiu zamierzonych celów najlepszym przyjacielem każdego człowieka jest odpowiednie planowanie swoich działań. Działa to zarówno organizacyjnie, jak i motywacyjne. Wystarczy nawet wykonanie zwykłej listy konkretnych celów i wszystkich kroków, które należy wykonać, aby je spełnić. Możliwość odznaczenia krzyżykiem nawet najbardziej błahego i prostego do zrealizowania kroku powinna dać niezwykłą satysfakcję i pchać do dalszego działania. Dla bardziej ambitnych dobrym pomysłem może być mapa marzeń http://twoja-motywacja.pl/blog/mapa-marzen/  lub inne tego typu rozwiązanie, stawiające na wywołanie większego zaangażowania i determinacji. Dzieje się tak między innymi przy pomocy zdjęć, które mają pomóc w wizualizacji celów. Może to być na przykład fotografia osoby o sylwetce, do której dążymy czy miejsca, które chcemy odwiedzić. Ważne jest, aby wiedzieć, co trzeba zrobić i w jakiej kolejności, a nie działać całkowicie na oślep.

Nie zniechęcaj się

Jest to oklepane stwierdzenie, ale nie sposób go nie powtórzyć. Poddawanie się po napotkaniu pierwszej trudności nie wróży nikomu wielkiego sukcesu. Ludzie z natury nie lubią czekać na swoją nagrodę – chcą mieć ją teraz, zaraz, natychmiast. Utrudnia to proces osiągania celów długoterminowych, ale da się sobie z tym poradzić. Można spróbować oszukać swój mózg, przyznając sobie samemu nawet małe, symboliczne nagrody po ukończeniu danego etapu na drodze do określonego celu. Może to być nawet ulubiona kawa czy czekolada. Ważne jest, aby nasz mózg dostał sygnał, że nasz wysiłek się popłaca. Dzięki temu będziemy odczuwać znacznie mniejsze zniechęcenie i znużenie, nawet jeśli droga do sukcesu jest naszpikowana wyzwaniami i problemami. Dobrym rozwiązaniem może być także znalezienie grupy ludzi, która ma taki sam cel co my, na przykład schudnięcie. Każdy będzie wzajemnie się motywował, wspierał i dzielił radami, co powinno znacznie ułatwić cały proces.

Dobra lista czy mapa marzeń to podstawa, jeśli chcemy rzeczywiście dojść do czegoś i osiągnąć nasz cel. Nie obejdzie się jednak także bez ciężkiej pracy i determinacji.

Dodaj komentarz