Jak jest procedura likwidowania konta bankowego?

Jak jest procedura likwidowania konta bankowego?

Większość z nas dokładnie wie, co trzeba zrobić, aby założyć w banku konto. Ale już znacznie mniej osób wie, jak wygląda procedura związana z zamknięciem rachunku bankowego. W tym przypadku sprawa nie wygląda już tak prosto.

Jak zlikwidować konto?

Założenie konta w banku jest bardzo proste, wystarczy wizyta w wybranej placówce, całą procedurę wykonamy z pomocą pracownika. W przypadku likwidacji rachunku sprawa jest bardziej skomplikowana. W umowie, którą zawieramy z bankiem w chwili otwierania konta powinny znaleźć się także zapisy dotyczące sposobu jej rozwiązania.

Zanim więc złożymy na niej podpis, przeczytajmy uważnie ten punkt umowy. Z tego punktu każdy zakładający konto klient dowie się, co trzeba zrobić, aby go zamknąć. Warto zwrócić uwagę na ten punkt umowy, gdyż są banki, które mnożą przed klientami przeszkody utrudniające zlikwidowanie konta.

Okres wypowiedzenia

W większości banków okres wypowiedzenia umowy wynosi trzydzieści dni. Klienci, którzy przechodzili procedurę zamykania konta, podkreślają, że najczęstszymi trudnościami, które ich spotkały dotyczyły przede wszystkim, że wybrali niewłaściwą chwilę na zamknięcie konta osobistego. Otwierając rachunek zazwyczaj ma możliwość wyboru terminu, w którym konto powinno zostać zamknięte.

Praktyka wygląda często jednak zupełnie inaczej, i nie jest to wina klienta, ale banku. Bank zamyka konto, ale znacznie wolniej uniemożliwia korzystanie z karty płatniczej. W efekcie może dojść do zablokowania środków zgromadzonych przez klienta na koncie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nie jest sytuacja dla klientów korzystna.

Czy można uniknąć problemów?

Specjaliści od finansów podkreślają, że jedynym rozsądnym wyjściem jest założenie nowego konta w innym banku i przelanie na to konto środków zgromadzonych w poprzednim banku.

Dopiero po tym można składać dyspozycje dotyczące zamknięcia konta w poprzednim banku. W ten sposób zamkniemy konto nie tracąc przy tym dostępu do swoich pieniędzy. Mimo trudności tworzonych przez banki zamknięcie konta jest możliwe.

Dodaj komentarz