Instalacja fotowoltaiczna on-grid

Instalacja fotowoltaiczna on-grid

Wśród instalacji fotowoltaicznych możemy natknąć się ta termin „instalacja on-grid”. Co on oznacza i czy warto zdecydować się na ten wariant planując montaż fotowoltaiki dla domu https://suncrew.pl/dla-domu/? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to dobrze trafiłeś. Pomożemy ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Instalacja fotowoltaiczna on-grid

Zacznijmy od początku – czym jest instalacja fotowoltaiczna on-grid? Najprościej rzecz ujmując jest to systemy fotowoltaiczny sieciowy, czyli zintegrowany z publiczną siecią elektryczną. Ten typ instalacji umożliwia zarówno korzystanie z wyprodukowanej energii na bieżąco, ale też przesyłanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci publicznej. Jeśli zatem nie wykorzystujemy całej wyprodukowanej energii możemy sprzedać jej nadmiar.

W tym momencie zapewne zastanawiasz się, jak możesz sprzedać prąd skoro nie posiadasz działalności. Otóż decydując się na fotowoltaikę dla domu typu on-grid stajesz się jednocześnie konsumentem, jak i producentem (prosumentem). Zgodnie z polską ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) nie jest wymagane posiadanie własnej działalności gospodarczej, by w takiej sytuacji przesyłać energię do sieci.

A co w przypadku, kiedy potrzebujesz więcej energii niż produkuje twoja instalacja? Wtedy po prostu niedobór prądu jest pobierany z sieci publicznej. Oznacza to, że fotowoltaika dla domu typu on-grid nie wymaga zastosowania akumulatorów, a to z kolei znacznie obniża koszty jej montażu.

Musisz jednak wiedzieć, że choć zaletą tego typu instalacji fotowoltaicznej jest niższy koszt, to posiada ona również wady. Główną z nich jest fakt, że mimo samodzielnej produkcji prądu system jest w dużym stopniu zależny od sieci elektrycznej. Oznacza to, że w przypadku awarii sieci w okolicy twoja instalacja przestanie pracować. Jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawie prądu, to lepiej wybrać inny, nawet droższy system fotowoltaiki dla domu. Instalacja typu on-grid może w tym przypadku być zwyczajnie bezużyteczna. Przed wyborem systemu dla swojego domu dokładnie przeanalizuj więc wszelkie za i przeciw.

Dodaj komentarz