Antresola do domu i mieszkania – stalowa czy drewniana?

Antresola do domu i mieszkania – stalowa czy drewniana?

Jak łatwo powiększyć każde wnętrze?

Oddzielenie sypialni od przestrzeni użytkowanych za dnia sprzyja komfortowemu wypoczynkowi, niezwykle istotnemu dla zdrowia. Co jednak zrobić, jeśli rozmiar mieszkania nie przewiduje takich luksusów? Niestety, większość społeczeństwa korzysta na co dzień z bardzo ograniczonego metrażu.

Doskonałym wyborem w tej sytuacji będzie antresola do spania. To rozwiązanie dostosowane zwłaszcza do wyższych pomieszczeń (ok. 4 metry) – pomaga w nich wykorzystać przestrzeń w pionie w ergonomiczny sposób.

Rozbudowane antresole sprawdzają się również w sporych wnętrzach. Ale nawet niewielka konstrukcja tego typu pozwoli wpłynąć na charakter standardowego pokoju. Najistotniejszą decyzją, jaką należy podjąć, by rozpocząć budowę antresoli marzeń, będzie wybór materiału wykonania.

Stal kontra drewno

Jaka więc będzie najlepsza antresola do domu i mieszkania – stalowa czy drewniana? Zarówno drewno, jak i stal mają swoich zwolenników. Wybór pomiędzy nimi zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. Dużą rolę grają tu względy estetyczne.

Wybierając drewno jako materiał wykonania, decydujemy się na mebel, który będzie optycznie ocieplał pomieszczenie. Równocześnie jednak w znacznej mierze będzie w nim dominował – drewnianej antresoli w żadnym wypadku nie da się zbudować z delikatnych, cienkich deseczek, gdyż musi ona bezpiecznie utrzymać ciężar użytkownika.

Z kolei stalowa konstrukcja antresoli może z powodzeniem sprawiać wrażenie lekkości z uwagi na wytrzymałość materiału i jego zdolność do przenoszenia dużych obciążeń. Ze względu na nowoczesny, nienarzucający się wygląd, antresola metalowa będzie harmonizować zarówno z pomieszczeniami urządzonymi w stylu industrialnym, jak i z bardziej tradycyjnym wystrojem.

Stal może zostać pokryta farbą w dowolnym kolorze w sposób znacznie prostszy i szybszy, niż w przypadku drewna. To pozwoli na idealne dopasowanie jej do mebli, które znajdują się już w mieszkaniu.

A co, jeśli i drewno, i stal robią na nas jednakowe wrażenie? W takim wypadku warto poszukać opcji połączenia tych dwóch materiałów. Stalowy szkielet będzie stanowić doskonałą podporę dla drewnianej podłogi antresoli. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie drewna tylko na stopniach schodów, podczas gdy reszta konstrukcji zostanie zbudowana ze stali.

Antresola – zbudować czy kupić?

Moda na projekty DIY (Do It Yourself – zrób to sam) jest w pełnym rozkwicie, toteż wielu amatorów majsterkowania decyduje się na własnoręczne wykonanie mebli. Jednak w przypadku tak odpowiedzialnych zadań, jak budowa antresoli, najistotniejszą kwestią staje się bezpieczeństwo konstrukcji. Warto więc zdecydować się na powierzenie tego zadania fachowcom.

Jeżeli chodzi o antresole stalowe, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług zakładu oferującego produkcję i spawanie konstrukcji stalowych. Firmy takie działają we wszystkich większych miastach – Warszawa przykładowo ma do zaoferowania zróżnicowany wachlarz ofert tego rodzaju. Konieczne jest sprawdzenie, czy firma, na której usługi się decydujemy, faktycznie zatrudnia specjalistów – na stronie internetowej powinny znajdować się informacje i zdjęcia z poprzednich realizacji.

Firmy konkurują ze sobą cenowo, dzięki czemu mamy okazję, by wybrać ofertę, która przedstawia sobą najlepszy stosunek ceny do jakości. Antresola zbudowana przez ekspertów posłuży nam długie lata i pozwoli na komfortowy, stuprocentowo bezpieczny wypoczynek.

Dodaj komentarz