Zarządzanie pracą w branży hotelarskiej

Sklep internetowy – jak wypromować produkty?

Usługi hotelarskie w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Coraz więcej popularnych międzynarodowych sieci hotelarskich decyduje się wejść na polski rynek A nasze rodzime hotele coraz szybciej doganiają standardem te światowe. Aby jednak na stałe utrzymać wysoką jakość usług i nie zawieść oczekiwań klientów nie można spocząć na laurach, należy stale ciężko pracować i rozwijać się. Najtrudniejsze zadanie mają menadżerowie, muszą odpowiednio zarządzać finansowaniem i zasobami hotelu, aby utrzymać rentowność obiektu.

Klienci usług hotelarskich, tak w Polsce jak i na całym świecie są obecnie bardzo wymagający, nie wystarczy już tylko zapewnić odpowiedni komfort usługi, ale również zagwarantować dodatkowe atrakcje i wyższy standard. Hotelowe SPA, basen, sala konferencyjna, luksusowo urządzone pokoje czy międzynarodowa kuchnia to dzisiaj absolutna konieczność. I jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego inwestycje w tego typu atrakcje opłacają się hotelarzom, zapewniają bowiem nawet 2% wzrost liczby klientów, przy 6,6% mniejszym zainteresowaniu noclegami w obiektach o niższym standardzie jak np. prywatne kwatery, motele czy schroniska.

Dostosowanie swojego obiektu do nowych standardów to oczywiście spore koszty dla właścicieli hoteli. I to koszty długoterminowe, bo nowe obiekty, wyposażenie czy usługi trzeba potem utrzymać. Prowadzenie hotelu wiąże się też z dość licznym wyposażeniem, np. z pościelą czy z zastawą stołową, które dla przykładu stanowią przedmiot o niskiej wartości jednostkowej, ale za to dużej wartości łącznej. Kolejne ryzyko, które może się pojawić wynika z częstej zmiany lokalizacji przedmiotów, nie wspominając o większych lub mniejszych kradzieżach. Dlatego wraz z wprowadzeniem nowych usług hotelowych warto zadbać o innowacyjne narzędzia, które pozwolą zoptymalizować procesy biznesowe w naszej organizacji.

Właściwe zarządzanie posiadanym majątkiem jest bardzo ważne. Istotna jest choćby prawidłowa ewidencja, bieżące monitorowanie, serwisowanie lub kontrola zużycia materiałów eksploatacyjnych, czy też zastanowienie się na mądrą lokalizacją wydatków. Pod uwagę należy wziąć również takie zagadnienia, jak wyznaczone przez prawo okresy, w których można przechowywać dokumenty czy terminy przeprowadzania inwentaryzacji, których nie należy przekraczać. Trzeba uważnie planować inwestycje i zarządzać wszystkimi posiadanymi zasobami, czy to materialnymi czy niematerialnymi, aby jak najbardziej zoptymalizować swoje wydatki.

W dzisiejszych czasach efektywne zarządzanie majątkiem nie jest możliwe bez wsparcia informatycznego. Nowe technologie w postaci np. specjalistycznego oprogramowania mogą wesprzeć naszą codzienną pracę i tym samym również zarzadzanie majątkiem Specjalne systemy finansowo – księgowe z kolei pomogą odciążyć pracowników, zredukować wydatki i czas pracy, a także wyeliminują ryzyko wielu błędów.

Jedna z dużych grup hotelowych w Polsce przykładowo wdrożyła do swojej działalności program STOCK, który znacznie ułatwił rozwiązywanie wielu problemów, które mogą się pojawić podczas zarządzania majątkiem. Wprowadzono między innymi ewidencję środków trwałych i typowych w tego typu organizacjach, zestawów np. mebli, obsługę składników wielokrotnych Aby wszystko funkcjonowało bez zarzutu cały proces wspomagany jest przez sprzęt, który pozwala na prowadzenie wielu działań w pełni mobilnie oraz technologię automatycznej identyfikacji np. choćby przez wspomniane wyżej odpowiednie znakowanie. W ten sposób możemy wyeliminować niepotrzebne zakupy i tym samym przedłużyć okres wykorzystania majątku, jak również znacznie zredukować koszty przeznaczane na wszelkiego rodzaju inwestycje. Określenie lokalizacji, dostępności czy okresów serwisowania wyposażenia, a także monitorowanie wykorzystania majątku jest dzisiaj bardzo proste i na wyciągniecie ręki każdego właściciela hotelu. Warto więc z tego skorzystać i usprawnić, jeden z kluczowych procesów w każdym hotelu, jakim jest zarządzanie majątkiem.

Dodaj komentarz