Nowoczesne spojrzenie na zakłady pracy

Nowoczesne spojrzenie na zakłady pracy

W przemyśle zdarzają się takie rozwiązania, do których trzeba podchodzić w sposób nietypowy. Szczególnie po latach gospodarki centralnie sterowanej, jaka została nam zaserwowana w czasie komunizmu w Polsce. Wtedy zakłady produkcyjne wyglądały zupełnie inaczej do obecnych. W świadomości wielu osób były to lepsze czasy, bo przynajmniej one działały i były w stanie zagwarantować pracę dla naprawdę wielu osób.
Obecnie mamy z tym problem, bo jest cała rzesza takich zakładów, które powoli się zamykają lub zwyczajnie bankrutują. Jest to spowodowane jednak innymi procesami. Jeżeli takie miejsce pracy będzie odpowiednio kierowane to jesteśmy w stanie spodziewać się tego, że wszystko będzie rozwijało się w dobrym kierunku. Warto jest zastosować odchudzone myślenie, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco zmniejszyć swoje problemy, które związane są chociażby z ryzykiem prowadzenia takiej działalności. W klasycznym systemie mamy do czynienia z tzw. systemem pchającym. Oznacza to, że każdego dnia realizowany jest jakiś plan, który został przygotowany przez odpowiedni dział w zakładzie.

Produkcja

Jest to jednak dość problematyczne, bo niezależnie od tego co dzieje się na rynku produkuje się nowe wyroby. Nie mamy jednak pewności, że znajdą one rybek zbytu. Często okazuje się, że klient po prostu się wycofuje, a zakład zostaje z tysiącem wyrobów, których w żaden sposób nie da się sprzedać. Jest to dość problematyczne i musimy mieć tego pełną świadomość. W przypadku odchudzonego myślenia i zarządzania lean jesteśmy w stanie przede wszystkim znacząco zmienić podejście do takiego rozwiązania. Każda decyzja o produkcji jest wymuszana faktycznym zapotrzebowaniem. Mamy do czynienie z ssaniem produkcyjnym, gdzie każdy wcześniejszy etap jest poprzedzany pojawieniem się zapotrzebowania na kolejnym. Nie powstają w ten sposób zapasy wyrobów gotowych i jesteśmy w stanie reagować na wszystkie zmiany i oczekiwania klientów. Przynosi to większe zyski, minimalizuje nakłady potrzebne do funkcjonowania zakładu, jak również przyśpiesza całą pracę przynajmniej o połowę.

Dostosowanie zakładu

Jeżeli chcemy przekształcić swój zakład, aby był on w stanie funkcjonować w taki sposób to warto jest się zdecydować na zatrudnienie specjalistów z tego zakresu. Pomogą przeprowadzić takie procesy i sprawić, że wszystko będzie funkcjonowało jak należy. Bardzo ważne jest, aby w takich zakładach wszelkie stanowiska mogły być bardzo szybko przezbrajane. Każda minuta poświęcona na dostosowywanie maszyn tak naprawdę jest zbędna. Dlatego jeżeli mamy instalacje rurociągowe to warto jest je łączyć w taki sposób, aby można było w ciągu niedługiego czasu zmienić wyrób, który będzie na niej wytwarzany. Do tego celu wykorzystuje się specjalne uchwyty rurowe, które można w każdej chwili zdemontować i założyć na innym elemencie. Jest to wygodne rozwiązanie, na które warto jest się zdecydować. Tak przekształcony zakład przemysłowy z pewnością będzie w stanie utrzymać się na rynku przez naprawdę długi czas.

Dodaj komentarz