Jak prowadzić handel obwoźny, by zarabiać na nim duże pieniądze?

Jak prowadzić handel obwoźny, by zarabiać na nim duże pieniądze?

Przez handel obwoźny rozumiemy nie tylko sprzedaż z samochodu ale także prowadzenie działalności handlowej na straganach, targowiskach czy giełdach rękodzieła. Ta forma sprzedaży jest popularna w Polsce od bardzo wielu lat, jednak nie wszyscy widzą w niej dostateczny potencjał zarobkowy. Warto przyjrzeć się nieco bliżej sprzedaży straganowej, która wbrew pozorom niesie ze sobą duże możliwości powiększania dochodów. Ponadto warto zauważyć, że wiele osób będzie bardzo dobrze się czuć się, prowadząc tego typu biznes.

Sprzedaż na targowiskach

Targowiska są w Polsce popularne najbardziej w mniejszych miastach oraz na wioskach. W takich miejscach zwykle w określony dzień tygodnia odbywa się targ, na którym pojawia się kilka tysięcy osób w najbliższej okolicy. Targowiska polegają na tym, że na otwartej przestrzeni, bezpośrednio z samochodów lub ze stoisk prowadzona jest sprzedaż bardzo różnego asortymentu. Zazwyczaj na targowiskach najwięcej jest sprzedawców żywności, ubrań, obuwia, artykułów rowerowych i artykułów gospodarstwa domowego. Uczestniczenie w tego typu przedsięwzięciach jest bardzo proste. Każdy, kto chce rozstawić swoje stoisko, może to zrobić pod warunkiem uiszczenia opłaty targowej. Jeśli ktoś chce zawsze korzystać z tego samego miejsca, musi dodatkowo płacić za rezerwację. Handel na targowiskach trwa stosunkowo krótko i zaczyna się o wczesnych porach. Wśród sprzedawców znajdziemy zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą jak i rolników.

Sprzedaż na bazarach

Bazary to zewnętrzne obiekty handlowe zlokalizowanych głównie w miastach i prowadzone przez miejskie spółki komunalne. Podobnie jak na targowisku, trzeba tutaj uiszczać opłatę od stoiska. Handel na bazarach odbywa się codziennie i trwa znacznie dłużej niż na targowisku. Stoiska są więc zwykle dzierżawione na dłuższy czas. Tego typu miejsca najlepiej sprawdzają się w przypadku handlu odzieżą, obuwiem, podręcznikami i artykułami ogrodniczymi.

Co trzeba zrobić aby prowadzić legalną sprzedaż na targowiskach i bazarach?

Aby móc prowadzić handel obwoźny trzeba zarejestrować działalność gospodarczą. Niezbędne będzie posiadanie samochodu oraz akcesoriów, które umożliwią rozłożenie stoiska handlowego. Chodzi tutaj o stoły handlowe, namioty, parasole. Jeśli ktoś chce handlować artykułami spożywczymi musi uzyskać zgodę sanepidu, mieć zalegalizowaną wagę i wymagane materiały do pakowania. Osoby prowadzące handel obwoźny zobowiązane są także prowadzić ewidencję sprzedaży i odprowadzać podatki.

Co warto wiedzieć o sprzedaży na targowiskach?

Tym, co przyciąga wiele osób do pracy na targowiskach jest stosunkowo duża łatwość rozpoczęcia takiego biznesu. Z reguły nie trzeba mieć żadnych zezwoleń ani posiadać szczególnych umiejętności aby móc handlować wybranym asortymentem na targowisku. Oczywiście trzeba stosować się do regulaminu targowiska, w którym zwykle są wykazane towary zabronione do sprzedaży. Z całą pewnością trzeba mieć duży samochód, by często nim jeździć po dostawy towarów. Na początku trzeba będzie też zainwestować pieniądze w towar. Pomimo tego, dużo łatwiej jest rozpocząć handel bazarowy niż otworzyć sklep stacjonarny, który będzie wymagał znacznie większych nakładów na starcie. Osoby decydujące się na taki typ biznesu bardzo często wybierają właśnie handel bazarowy, bo daje on dużą niezależność. To przedsiębiorca, sam osobiście wybiera jakie będzie miał ceny oraz skąd będzie pozyskiwał towar. W handlu obwoźnym, podobnie jak i w handlu stacjonarnym trzeba dbać o wysoki poziom obsługi klientów. Najlepiej radzą sobie te osoby, które oferują wysokiej jakości towar, na temat którego mają też dużą wiedzę. Na stadionach i bazarach szczególnie dobrze sprzedaje się odzież. W ramach węższej specjalizacji można postawić na ubrania dla dzieci albo kreacje wizytowe dla pań. Sporym powodzeniem cieszy się także obuwie, biżuteria czy bielizna. Osoby, które wykazują odpowiednią ilość zaangażowania z pewnością są w stanie zarabiać duże pieniądze na handlu obwoźnym.

Czy biznes bazarowy ma jakieś wady?

Praca na bazarach i targowiskach nie należy do łatwych, gdyż jest to działanie na zewnątrz, w bardzo różnych warunkach atmosferycznych. W tej pracy trzeba też wcześnie rano wstawać. Ponadto jest ona dość rutynowa i wyczerpująca fizycznie.

Dodaj komentarz