Dział zarządzania zasobami ludzkimi
Większość firm posiada dział zarządzania zasobami ludzkimi, czyli HR. Osoby tam pracujące zajmują się wieloma aspektami pracy pracowników przedsiębiorstwa. Ponadto wyróżnia się podział na HR miękki i HR twardy.
Czym więc jest HR i na czym polegają różnice między tymi dwoma rodzajami?
HR miękki
HR jest swojego rodzaju połączeniem między pracownikiem, a przełożonym. Dba o to, by pracownicy znali swoje prawa oraz zajmuje się oceną i motywacją pracowników. HR miękki zajmuje się wszystkim, co związane jest z jakością pracy pracowników. W związku z tym osoby, które się nim zajmują, dbają o to, by na danym stanowisku znalazła się odpowiednia osoba (zajmują się rekrutacją, wyborem kandydatów itp.). Ponadto HR miękki to także wszelkie działania, wpływające na motywację pracowników – osoby z tego działu sprawdzają, co motywuje pracowników, ustalają system, który pomaga w efektywniejszej pracy, obserwują, proponują narzędzia i usprawniają pracę. HR miękki dba również o rozwój pracowników – monitoruje zapotrzebowania na szkolenia, pomaga w przygotowaniu oceny pracowniczej, zwraca uwagę na to, co pracownicy powinni poprawić, a co idzie im bardzo dobrze i przekazują tę wiedzę dalej. Osoby z działu HR starają się również łagodzić ewentualne konflikty powstające między współpracownikami. HR miękki dba też o odpowiednie zarządzanie talentami i pomaga przełożonym w opracowaniu odpowiedniej strategii działania. Można więc stwierdzić, że dzięki temu, że pracownicy działu HR monitorują działania firmy w ten sposób, pracownicy rozwijają się, zwiększają swoje umiejętności, łagodzą konflikty i są bardziej zmotywowani do działania, co zwiększa ich zaangażowanie i efektywność pracy.
HR twardy
HR twardy działa w nieco inny sposób. Osoby pracujące w tym dziale zajmują się przede wszystkim sprawami kadrowymi, związanymi z płacami i administracją. W związku z tym to właśnie ci pracownicy zajmują się podpisywaniem umów, sprawdzaniem, by wszystkie dokumenty i sprawy formalne były zgodne z prawem, wyliczaniem wynagrodzeń czy wszelkimi formalnościami związanymi z urlopami. HR-owcy często pracują na odpowiednim oprogramowaniu i mają dużą wiedzę w zakresie prawa pracy. HR twardy wymaga znajomości prawa i obsługi oprogramowania. Jak wiadomo, zarówno prawo, jak i technologia, ulegają zmianie w zatrważającym tempie. W związku z tym osoby zajmujące się HR’em muszą być gotowi na ciągłe zdobywanie nowej wiedzy.
Ludzie to potencjał, dlatego warto zadbać o to, by czuli się docenieni i ważni w firmie. HR właśnie o to się troszczy.