Czy warto zdecydować się na własną firmę?

Czy warto zdecydować się na własną firmę?

Każdemu zależy na posiadaniu stałego źródła dochodu. Jak się jednak okazuje, ważne jest nie tylko to, aby źródło zarobku było stałe. Równie istotna jest bowiem wysokość osiąganych przez nas dochodów. Zdecydowana większość z nas pragnie, aby pieniądze, które wpływają na nasze konto co miesiąc, pozwoliły nam nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb dnia codziennego, ale także na realizację dalekosiężnych marzeń i planów. Niestety, czasem bardzo ciężko to osiągnąć pracując na etacie. Z tego też względu, coraz więcej osób decyduje się na porzucenie pracy i rozpoczęcie przygody z własnym biznesem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej do łatwych nie należy. Dość problematyczne może okazać się także przebrnięcie przez formalności, które są wymagane do założenia firmy. Zanim więc zdecydujemy się na własną działalność, poznajmy zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania.

Własny biznes szansą na dobre zarobki

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są największe zalety wynikające z prowadzenia własnego biznesu. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, własny biznes daje nam szansę na intratne zarobki. Dobre zarobki to zazwyczaj główna motywacja większości osób decydujących się na prowadzenie własnej firmy. Musimy jednak zastanowić się nad tym, jaka jest dla nas definicja dobrych zarobków. Dla jednych będzie to kilka tysięcy, a dla innych kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Jeszcze inni stwierdzą, że nie interesuje ich firma, która generuje zyski mniejsze niż kilkadziesiąt tysięcy. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, do której grupy ludzi się zaliczamy. Warto mieć na uwadze to, że niektóre pomysły mają większą, a inne mniejszą szansę na powodzenie. Ponadto, nasze zarobki będą uzależnione od tego, jakie jest zapotrzebowanie na daną usługę czy produkt. Nie porywajmy się więc z przysłowiową motyką na słońce. Dobrze jest mieć świadomość tego, jakie mogą być realne zyski wynikające z realizowanego przez nas przedsięwzięcia.

Dzięki własnej działalności będziemy usatysfakcjonowani

Własna firma to nie tylko dobre zarobki, ale również i spora satysfakcja. Praca na etacie bywa przecież stresująca oraz przytłaczająca. Nadgodziny, męczący szef oraz irytujący klienci, dla których trzeba być miłym to zmora niejednego pracownika. Dzięki prowadzeniu własnego biznesu, przynajmniej części tych problemów możemy uniknąć. Nie musimy przecież współpracować z osobami, które są dla nas nieuprzejme. Ponadto, nie musimy decydować się na pracę po godzinach oraz przede wszystkim, nie jesteśmy zmuszeni do słuchania poleceń szefa. Ponadto, dzięki powodzeniu własnej działalności, czujemy rozpierającą nas dumę oraz zadowolenie.

Dobry pomysł to podstawa

Jeżeli zależy nam na prowadzeniu własnej firmy, musimy postarać się o to, aby postawić na realizację dobrego pomysłu. Jak się jednak okazuje, o taki niełatwo. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bardzo ciężko zaoferować dziś jakąś usługę lub produkt, na który jest zapotrzebowanie. Jest to tak samo problematyczne w dużych, jak i w małych miastach. Na wioskach może być jeszcze trudniej. W dużych miejscowościach dostęp do potencjalnych klientów jest bowiem bardziej ułatwiony.

Zbadaj potrzeby otoczenia

Nie każdy ma w głowie gotowy pomysł na to, jaki biznes prowadzić. Jeśli nie mamy pojęcia od czego zacząć, zróbmy wszystko, aby zbadać potrzeby otoczenia. Doskonałym pomysłem będzie przyjrzenie się potrzebom mieszkańców w okolicy, w której zamierzamy prowadzić nasz biznes. Zwróćmy więc uwagę na to, jak wiele sklepów spożywczych oraz butików znajduje się w konkretnej miejscowości. Przyjrzyjmy się również temu, czy w naszym mieście lub na wsi można by było założyć kolejną lub pierwszą kwiaciarnię. Mieszkańcy mogą potrzebować również przedszkola, żłobka, a także kawiarni czy restauracji. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie ocenić, jakie są oczekiwania mieszkańców, zapytajmy o nie! Można przeprowadzić ankietę na przykład na portalu społecznościowym. Jest to jeden z lepszych pomysłów. Równie dobrze można osobiście popytać ludzi w mieście, w którym mieszkamy o to, czego potrzebują.

Poproś o radę swoich znajomych

Jeżeli poszukujemy pomysłu na intratny biznes, doskonale byłoby zastanowić się nad poproszeniem o radę znajomych. Okazuje się, że mogą oni okazać się bardzo pomocni. Warto byłoby więc zaprosić ich do domu, na przykład na grilla i zrobić burzę mózgów. Razem z przyjaciółmi wypisujmy na kartkach pomysły na biznes, które mają naszym zdaniem szansę powodzenia. Dzięki poznaniu perspektywy innych osób, być może uda nam się założyć dobrą firmę, która będzie generować spore zyski. Rady znajomych mogą okazać się pomocne, ale nigdy nie należy kierować się nimi, jeżeli są sprzeczne z naszymi własnymi przemyśleniami. Bardzo często okazuje się jednak, że zarówno my sami, jak i nasi znajomi mamy podobne pomysły.

Sięgnij po profesjonalne poradniki

Jeżeli zależy nam na tym, aby znaleźć dobry pomysł na biznes, może warto sięgnąć po różne poradniki lub czasopisma branżowe? Dzięki temu dowiemy się, jakie pomysły mają największe szanse na powodzenie. Poznamy aktualne potrzeby ludzi i dowiemy się, jakie usługi są obecnie na topie. Nie ulega wątpliwości, że przejrzenie takich poradników może być bardzo ciekawym doświadczeniem. Poszerzanie własnej wiedzy na tematy związane z biznesem, znacząco zwiększa szanse powodzenia pomysłu, do którego realizacji ostatecznie przystąpimy.

Zastanów się nad tym, czy porzucenie pracy jest na pewno konieczne

Jeżeli zależy nam na rozpoczęciu przygody z własną firmą, musimy być przygotowani na podjęcie szeregu istotnych działań. Wiele osób decyduje się więc na porzucenie dotychczasowej pracy. Niemniej jednak, warto byłoby zastanowić się nad tym, czy jest to faktycznie rozwiązanie godne polecenia. Początki przygody z własnym biznesem bywają bowiem trudne. Nie możemy mieć pewności co do tego, że biznes wypali. Jeżeli nasza działalność zakończy się fiaskiem, zostaniemy bez źródła stałego dochodu. Z tego też względu, najlepiej byłoby nie podejmować zbyt pochopnie decyzji o rzuceniu pracy. Nie musimy przecież od razu składać wypowiedzenia w firmie, w której jesteśmy zatrudnieni. Nie róbmy tego nawet wtedy, jeśli zarobki nas nie satysfakcjonują. Jeżeli jednak obawiamy się tego, że nie będziemy mieli wystarczająco wiele czasu na rozwijanie własnego biznesu, porozmawiajmy z szefem o możliwości pracy na pół etatu. Niemniej jednak, nie wszyscy pracodawcy przystaną na taką propozycję. Jeżeli nie zwolnimy się zbyt szybko z dotychczasowej pracy, będziemy mieli środki na sfinansowanie naszego przedsięwzięcia. Jeżeli firma zacznie przynosić nam satysfakcjonujące dochody, przyjdzie czas na złożenie wypowiedzenia z pracy na etacie. Być może nasz szef nie będzie z tego powodu zadowolony, ale będziemy mieli już na tyle pewną sytuację, że nie zostaniemy na przysłowiowym lodzie. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że nasz biznes jednak upadnie, ale aby osiągnąć intratne zyski, trzeba najpierw zaryzykować.

Wybierz odpowiednią formę prowadzenia działalności

Jeśli chcemy prowadzić własną firmę, musimy pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednią formę prowadzenia swojej działalności. Co to jednak w praktyce oznacza? Na pewno zastanowienie się nad tym, z czym wiążą się poszczególne formy prowadzenia działalności. Jeżeli zamierzamy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, nie musimy praktycznie nad niczym istotnym się zastanawiać. Wystarczy jedynie dowiedzieć się, jakich formalności musimy dopełnić. Jeśli jednak zamierzamy posiadać wspólników, konieczne może okazać się zawiązanie spółki. Okazuje się, że mamy parę interesujących rozwiązań do wyboru. Przede wszystkim, możemy zdecydować się na spółkę cywilną. Nie musimy mieć dużych nakładów finansowych, aby ją założyć. Z tego też względu, jest to rozwiązanie wybierane przez naprawdę sporo osób. Niemniej jednak, nie jest ono całkowicie pozbawione wad i należy o tym pamiętać. Za zobowiązania spółki, wspólnicy odpowiadają nawet swoim osobistym majątkiem. Kolejną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka jawna. Umowa spółki bezwzględnie musi być w tym przypadku zawarta na piśmie. W przeciwnym bowiem razie będzie nieważna i należy mieć tego świadomość. Zaletą tej spółki jest to, że wspólnicy mogą w dość swobodny sposób kształtować stosunki między sobą. Jeżeli chcemy, zainteresować może nas również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Taka spółka posiada oczywiście osobowość prawną. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki kształtuje się więc na dość korzystnych zasadach.

Dopełnij wszelkich formalności

Założenie własnej firmy wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu istotnych formalności. Zazwyczaj konieczne okazuje się odwiedzenie kilku urzędów. Musimy również wypełnić szereg dokumentów i oświadczeń. Niestety, niektóre dokumenty będziemy musieli wypełniać cyklicznie i przedstawiać urzędowi. Za pominięcie niektórych kwestii przewidziane są kary finansowe. Należy więc postarać się o to, aby dopełnić naprawdę wszystkich niezbędnych formalności. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się uniknąć nieprzyjemności. Trzeba bowiem mieć na uwadze to, że nieznajomość prawa szkodzi, ale absolutnie nie zwalnia z jego przestrzegania. Jeżeli nie wiemy, jakich formalności musimy dopełnić, udajmy się po pomoc nawet do prawnika. Ważne jest jednak to, aby specjalizował się on w prawie gospodarczym. W przeciwnym bowiem razie, nie będzie on w stanie nam pomóc.

A może dofinansowanie?

Nie każdy posiada wystarczającą ilość środków na założenie własnej działalności. Tymczasem, aby móc zarobić, trzeba będzie najpierw zainwestować. Z tego też względu, warto zastanowić się nad tym, skąd weźmiemy potrzebne nam pieniądze. W niektórych przypadkach może się sprawdzić kredyt. Niemniej jednak, nie zawsze będzie to rozwiązanie godne polecenia. Niektóre osoby preferują inne opcje. Na szczęście, istnieją różnego rodzaju dofinansowania, na przykład te ze środków unijnych. Warto byłoby więc zastanowić się nad tym, czy nie możemy właśnie z takiego rozwiązania skorzystać. Aby móc jednak cieszyć się środkami pozyskanymi z dofinansowania, należy spełnić określone kryteria. Konieczne jest zazwyczaj przedstawienie konkretnego projektu. Ponadto, należy zazwyczaj utrzymać swoją działalność przez jakiś czas. W przeciwnym razie, musimy niestety liczyć się z koniecznością zwrócenia uzyskanych w drodze dofinansowania środków. Nie wszyscy początkujący przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę z tego, jak sporządzić odpowiedni wniosek o dofinansowanie. Na szczęście, pomóc nam mogą osoby, które zajmują się realizacją różnego rodzaju projektów unijnych. Warto również porozmawiać z kimś, kto być może z dofinansowania unijnego już korzystał. Może mamy kogoś takiego wśród swoich znajomych lub wśród członków rodziny. Kopalnią wiedzy na temat dofinansowań do prowadzenia działalności są także fora internetowe.

Licz się z koniecznością podnoszenia kwalifikacji

Każdy, komu zależy na prowadzeniu własnego biznesu, musi liczyć się z koniecznością stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Konieczne jest uczestnictwo w szkoleniach, a także w kursach. Musimy przecież znać się na branży, którą chcemy rozwijać. Do prowadzenia własnego sklepu odzieżowego czy spożywczego, nie jest nam niezbędne jakieś konkretne wykształcenie. Niemniej jednak, pomocne mogą okazać się studia czy kursy z rachunkowości, a także z zarządzania czy marketingu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praca w niektórych zawodach wymaga konkretnego wykształcenia. Jeżeli zależy nam na założeniu własnego gabinetu psychologicznego, będziemy rzecz jasna musieli ukończyć studia psychologiczne. Nie każdy może zaś pozwolić sobie na studia w dojrzałym wieku, dlatego musimy liczyć się z tym, że na realizację pewnych pomysłów nie będziemy mogli się już zdecydować.

Dbaj o to, aby miejsce, w którym prowadzisz firmę prezentowało się odpowiednio

Jeżeli decydujemy się na prowadzenie własnej firmy, musimy pamiętać o tym, że prawdopodobnie potrzebna będzie nam jakaś przestrzeń. Jeśli mają przebywać w niej nasi klienci, musimy zadbać o to, aby była przyjazna. Najważniejsza jest funkcjonalność, a więc wygodne meble czy duże przymierzalnie. Zdecydowanej większości ludzi, którzy będą nas odwiedzać zależy jednak na tym, aby miejsce prezentowało się atrakcyjnie pod względem wizualnym. W butikach warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie, a także pięknie ubrane manekiny. W kawiarniach warto postarać się o sezonowe dekoracje, takie jak na przykład kwiaty. W naszej firmie musimy dbać również o porządek. Regularnie wykonujmy więc wszelkie niezbędne prace porządkowe, bo w przeciwnym razie klienci szybko przestaną nas odwiedzać. Pamiętajmy także o konieczności dokonywania wszelkich napraw na bieżąco.

Nie poddawaj się zbyt szybko

Jeżeli zależy nam na tym, aby biznes przynosił zyski, musimy naprawdę zaangażować się w prowadzenie firmy. Oznacza to, że będziemy musieli najprawdopodobniej podjąć liczne działania, na które nie zawsze będziemy mieli ochotę. Nie każdy dzień będzie kończył się dla nas optymistycznie. Czasami niczego nie uda nam się sprzedać, a może nawet nie zarobimy na opłaty. Niemniej jednak, nie warto zbyt szybko się poddawać. Każdy przedsiębiorca powinien nauczyć się traktować porażkę jako lekcję. Jeżeli coś nie działa, warto zastanowić się nad tym, jaki jest tego powód. Jeżeli poznamy powód, łatwo będzie nam wdrożyć zmianę, która może okazać się niezwykle pomocna. Nie bójmy się również prosić o pomoc. Jeżeli coś sprawia nam trudność, zwróćmy się o poradę do kogoś, kto jest w stanie nam doradzić coś mądrego.

Jakie pułapki czyhają na początkującego przedsiębiorcę?

Początkujący przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że na swojej drodze napotkają wiele pułapek. Przede wszystkim, nie można mieć pewności co do tego, że biznes na pewno wypali. Każda działalność wiąże się bowiem z ryzykiem, czasem dość sporym. Możemy więc zainwestować i już nie odzyskać swoich pieniędzy. Jak się jednak okazuje, potencjalnych trudności jest znacznie więcej. Dobrze byłoby mieć świadomość ich istnienia, bo wówczas będziemy lepiej na nie przygotowani. Oczywiście istnieje szansa, że pewnych trudności uda się uniknąć. Niemniej jednak, niektóre rodzaje niepowodzeń czekają każdego, nawet najlepiej przygotowanego przedsiębiorcę.

Trudni klienci

Niestety, niemal każdy biznesmen, prędzej czy później, spotka na swojej drodze trudnego klienta. Czasami będzie ich całkiem sporo. Nie mamy oczywiście obowiązku współpracować z każdym. Niemniej jednak, podpisanie umowy, obliguje nas do tego, aby wykonać określoną usługę. Istnieje bowiem bardzo niewiele sytuacji, w których przedsiębiorca ma prawo odstąpić od umowy. Może się zdarzyć tak, że klient będzie bardzo wymagający. Wówczas spełnienie jego żądań może być naprawdę trudne. Ponadto, niektórzy klienci bywają nieuprzejmi. To co wypada klientowi, niekoniecznie wypada przedsiębiorcy. Nie musimy jednak zgadzać się na jawną nieuprzejmość. W wyjątkowo trudnych okolicznościach, lepiej zakończyć współpracę dla własnego zdrowia psychicznego. Jeśli niedogodności w kontakcie z klientem nie są jednak zbyt uciążliwe, być może dla dobra firmy warto się trochę pomęczyć.

Kłopoty z dostawcami

Jeżeli prowadzimy swój własny sklep spożywczy lub butik, będziemy najprawdopodobniej potrzebowali korzystać z usług różnego rodzaju dostawców. Niestety, współpraca z nimi nie zawsze będzie się układała zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Musimy liczyć się z tym, że zamówienia nie zawsze dotrą na czas. Mogą zdarzać się różnego rodzaju problemy skutkujące mniejszymi lub większymi opóźnieniami. Czasami warto być wyrozumiałym dla dostawcy, ale w niektórych przypadkach konieczne może okazać się odbycie trudnej rozmowy z nim. Jest to niezbędne przede wszystkim wówczas, gdy opóźnienia zdarzają się notorycznie. Niestety, opóźnienia dostaw mogą negatywnie wpływać na relację firmy z klientami. To zaś może bardzo niekorzystnie przekładać się na potencjalne zyski. Z tego też względu, należy robić wszystko co w naszej mocy, aby pozostawać z dostawcami w przyjaznych relacjach. Niemniej jednak, zawsze należy rezygnować z usług dostawców, którzy na dłuższą metę nie przejmują się naszymi uwagami. Nie współpracujmy także z dostawcami, którzy dostarczają naszej firmie produktów słabej jakości. Nieświeży towar w sklepie spożywczym raczej nie znajdzie nabywcy. Może natomiast sprawić, że szybko utracimy zainteresowanie potencjalnych klientów. Co więcej, zepsute mięso czy warzywa mogą przysporzyć nam kontroli z sanepidu, a tego byśmy przecież nie chcieli.

Brak zainteresowania

Każdy przedsiębiorca musi liczyć się również z tym, że ludzie mogą nie być zainteresowani tym, co ma do zaoferowania. Niestety, czasami ciężko przewidzieć to, że biznes zakończy się fiaskiem. Pierwsze miesiące mogą generować całkiem obiecujące zyski, a później sytuacja może nagle ulec pogorszeniu. Na szczęście, może być też na odwrót. Niemniej jednak, każdy, kto prowadzi własną firmę musi być na niepowodzenia przygotowany. Jeżeli klienci nie są zainteresowani oferowanym przez nad produktem bądź usługą, warto zastanowić się nad tym, co właściwie robimy źle. Czasami, mimo tego, że proponujemy dobrej jakości usługi, zainteresowania może nie być. Wówczas należy liczyć się z koniecznością zamknięcia działalności lub zmiany pomysłu.

Co pomoże zwiększyć zainteresowanie Twoją firmą?

Jeżeli zależy nam na uniknięciu problemów związanych z brakiem zainteresowania naszą firmą, musimy podjąć odpowiednie działania. Na pewno warto byłoby zdecydować się na właściwą reklamę. Może ona okazać się niesamowicie pomocna we wzbudzeniu zainteresowania potencjalnych klientów. Najlepiej zdecydować się na reklamę w mediach społecznościowych. Ponadto, warto rozdawać klasyczne ulotki bądź porozwieszać plakaty w widocznych miejscach. Ważne jest to, aby ludzie wiedzieli o tym, że w ich mieście powstaje nowy biznes. Wśród osób, które odwiedzą nas w dniu otwarcia, znajdować się mogą nasi przyszli stali klienci. Należy więc traktować każdego z zainteresowaniem oraz z szacunkiem. Doskonale byłoby pamiętać o tym, jak ważne jest podtrzymywanie uwagi klientów. Jeżeli sprzedajemy ubrania, starajmy się zamawiać takie, które są modne i wykonane z dobrej jakości materiałów. Nie należy decydować się na słabe jakościowo elementy garderoby, bo można w ten sposób zniechęcić klientów. Ważne jest także to, abyśmy oferowali atrakcyjne ceny. Jest to szczególnie istotne w mniejszych miejscowościach, gdzie ludzie z reguły są mniej zamożni niż ci mieszkający w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Warto byłoby także badać potrzeby klientów i pamiętać o tym, że ulegają one przeobrażeniom. Niestety, nie wszystkie potrzeby będziemy w stanie zaspokoić. Niemniej jednak, zawsze starajmy się wychodzić oczekiwaniom klientów naprzeciw. Dzięki temu zdobędziemy nie tylko ich zainteresowanie, ale i wdzięczność. Klienci będą bowiem świadomi tego, że zależy nam na ich satysfakcji. Warto także postarać się o organizowanie jakichś atrakcyjnych konkursów z nagrodami. Nagrodą może być na przykład bon do wykorzystania w naszym sklepie bądź zniżka na jakiś produkt. Możemy również zaoferować jakąś rzecz do wygrania w konkursie. Ważne jest to, aby konkursy były organizowane cyklicznie, aby podtrzymać zainteresowanie naszym sklepem. Pamiętajmy jednak o tym, aby rabaty nie były zbyt duże. Wówczas nasze zyski mocno ucierpią. Jeżeli zainteresowanie oferowanymi przez nas produktami lub usługami nie jest duże, pomimo naszych starań, poprośmy o pomoc kogoś doświadczonego. Może to być na przykład doradca biznesowy. Ważne jest to, aby nie rezygnować zbyt wcześnie z realizacji swoich marzeń. Zanim firma zacznie generować satysfakcjonujące nas zyski, musi upłynąć trochę czasu. Każdy przedsiębiorca musi się z tym liczyć, bo w przeciwnym razie szybko się rozczaruje. Od rozczarowania do rezygnacji z biznesu dzieli nas już tylko jeden, niewielki krok.

Dodaj komentarz