8 kroków do efektywnego spoktania z adwokatem

8 kroków do efektywnego spoktania z adwokatem

Z pierwszym spotkaniem z adwokatem w zaciszu jego gabinetu wiąże się stres. I to pomimo tego, że adwokat chce udzielić pomocy, rozwiązać problem prawny lub wyjaśnić wątpliwości. Trema okazuje się mniejsza, gdy wiesz, czego spodziewać się po takiej wizycie i jesteś do niej dobrze przygotowany. Przed spotkaniem z adwokatem nie zapomnij więc o 8 rzeczach.  

1. Umów się!

Może to wydawać się zabawne, ale naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest umówić się telefonicznie lub za pośrednictwem e-maila. Wprawdzie wiele kancelarii organizuje cotygodniowe dyżury, kiedy można przyjść ot tak, z ulicy, ale nigdy nie daje to pewności czy wszystkie osoby, które się pojawią, będą miały od razu możliwość rozmowy z adwokatem.  

Nie nastawiaj się, że zostaniesz przyjęty gdy tylko niezapowiedziany pojawisz się w kancelarii. Adwokaci mają swoje obowiązki, często poza siedzibą kancelarii i najzwyczajniej ich nie zastaniesz. A jeśli nawet, to istnieje duża szansa, że będą wtedy sporządzać pismo procesowe, odbywać spotkanie lub przygotowywać się do kolejnego i nie będą mogli cię przyjąć “z marszu”.

Umówienie się ma też inne zalety. W trakcie rozmowy z adwokatem lub pracownikiem sekretariatu możesz uzyskać dodatkowe informacje na temat niezbędnych dokumentów, jakie należy przynieść na spotkanie, na temat odpłatności i innych zasad udzielania porad prawnych obowiązujących w danej kancelarii.

2. Przypomnij sobie

…o najważniejszych kwestiach związanych z twoją sprawą. Jeżeli chcesz zgłosić się ze sprawą spadkową, przypomnij sobie na przykład daty śmierci poszczególnych członków rodziny, których sprawa dotyczy, to czy zostawili testament, gdzie on się znajduje, czy składane były przez kogokolwiek przed sądem lub notariuszem oświadczenia o odrzuceniu spadku, i tak dalej. Jeśli chcesz omówić sprawę alimentów na dziecko, przypomnij sobie, od kiedy osoba, która powinna płacić alimenty, tego nie robi, czy masz już orzeczenie o obowiązku uiszczania alimentów, czy było ono egzekwowane, a może czy istnieje umowa notarialna w zakresie obowiązku alimentacyjnego.

W trakcie spotkania adwokat będzie zadawał wiele pytań, aby jak najdokładniej poznać problem, z jakim przychodzisz, i wszystkie okoliczności, które jego dotyczą. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na podstawowe pytanie, może się zdarzyć, że adwokat nie będzie mógł udzielić wiążącej i w pełni wyczerpującej porady prawnej. Niekompletne informacje o sprawie mogą spowodować, że udzielenie porady prawnej zamieni się we wróżenie z fusów, a przecież nie o to chodzi.  

3. Zabierz dokumenty

Nie tylko dowód osobisty, ale także wszystkie dokumenty, które mogą mieć związek ze sprawą. Jeżeli zadzwonisz do kancelarii w celu umówienia się na spotkanie, otrzymasz informację, jakie dokumenty z całą pewnością są potrzebne do udzielenia porady. Adwokat może potrzebować dodatkowych dokumentów, ale o tym i o sposobach ich uzyskania dowiesz się na spotkaniu.
 
W sprawach odszkodowawczych kluczowe są oczywiście dokumenty, z których wynika przyczyna i rozmiar szkody, czyli na przykład notatka policyjna i dokumentacja leczenia oraz rehabilitacji po wypadku. Więcej na temat przygotowania do prowadzenia sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie przeczytasz tutaj. 

4. Nie spóźnij się!

Niestety klienci potrafią spóźniać się na umówione spotkania. Nie tylko godzi to w zasady savoir – vivre, ale także może skutkować odwołaniem spotkania. Szczególnie w przypadku, gdy spóźnienie osiąga rozmiar kilkudziesięciu minut. Warto w tym miejscu pamiętać o wzajemnym poszanowaniu swojego czasu.

5. Przyjdź z kimś

Nie jest to punkt obowiązkowy, ale zdarza się, że ktoś inny zna naszą historię lepiej niż my. Ma to często miejsce w sprawach spadkowych lub sprawach o zasiedzenie. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj, że osobą towarzyszącą powinna być osoba, którą darzysz zaufaniem. Postaraj się jednak nie popadać w skrajność i nie przyprowadzaj kilku osób. Jedna wystarczy.  

6. Notuj

Jeżeli nie jesteś umówiony z adwokatem na przygotowanie pisemnej analizy lub opinii prawnej, po prostu notuj najważniejsze informacje, jakie przekazuje ci adwokat w trakcie spotkania. Mogą one dotyczyć dalszych kroków w sprawie, niezbędnych dowodów, kolejnych spotkań, terminów rozpraw i tak dalej. Zrobienie notatek na pewno pomoże uporządkować twoją wiedzę po spotkaniu.  

7. Pytaj

Jeżeli czegoś nie dosłyszałeś lub nie rozumiesz, zapytaj. Masz prawo pytać do momentu, aż zrozumiesz. I nie martw się tykającym zegarem. Zadaniem adwokata lub jego pracownika jest takie ustalenie czasu spotkania, aby klient uzyskał wyczerpującą i zrozumiałą poradę prawną. 

8. Nastaw się pozytywnie

Zadaniem adwokata jest pomóc. Czasem ta pomoc polega na reprezentacji w sądzie, a czasem na udzieleniu porady prawnej lub przygotowaniu pisma czy projektu umowy. Adwokat przyjmując zlecenie klienta działa według swojej najlepszej wiedzy i z zachowaniem najwyższej staranności. Od tego czy będziesz zadowolony zależy chociażby to czy tego konkretnego adwokata polecisz swoim bliskim lub przyjaciołom.  

Teraz już jesteś gotowy. Powodzenia!

Dodaj komentarz