10 najlepszych i najprostszych pomysłow na oszczędność

10 najlepszych i najprostszych pomysłow na oszczędność

Wprowadzenie odpowiednich nawyków pozwalających Ci na lepsze zarządzanie swoimi finansami to jeden z wielu sposobów na poprawienie jakości życia. Zacznij więc wprowadzać w życie sposoby z tego poradnika, a zobaczysz jak pozytywnie to na nie wpłynie. Nie mówię, że masz od razu zastosować się do wszystkich wskazówek. Spróbuj małymi kroczkami – zacznij od jednej wskazówki, z czasem dodaj drugą, później trzecią, a zanim się obejrzysz oszczędzisz już mnóstwo pieniędzy.

1. Noś do pracy swoje własne jedzenie

Zamiast kupować codziennie gotowe jedzenie do pracy albo zamawiać fast foody wstań kilkanaście minut wcześniej i przygotuj posiłek, który zabierzesz ze sobą. Przyniesienie własnego jedzenia do pracy jest idealnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy i możesz wprowadzić go do swojego życia już od zaraz. Może się okazać, że po miesiącu oszczędziłeś już na tym kilkadziesiąt złotych. W skali roku da to jeszcze większą sumkę.

2. Przestań palić papierosy

Palenie papierosów to zdecydowanie jeden z najgorszych nałogów. Nie dość, że negatywnie wpływa to na Twoje zdrowie, to Twój portfel też to odczuwa. Wypalając paczkę papierosów w 2 dni w skali roku wydajesz na nie ~3000zł. Za takie pieniądze możesz spędzić bardzo fajne wakacje. Zastanów się nad tym!

3. Zastanów się dobrze zanim coś kupisz

Może to brzmieć jak jedna z najprostszych wskazówek odnośnie oszczędzania pieniędzy jednak dla wielu osób może być to bardzo trudne. Tak naprawdę zawsze w większym lub mniejszym stopniu czujemy żal do siebie po dokonaniu większego zakupu. Czasem od razu zdajemy sobie sprawę z tego, że popełniliśmy ogromny błąd kupując daną rzecz. Przed dokonaniem kolejnego dużego zakupu po prostu odpowiedz sobie na poniższe pytania:

Czy mogę sobie na to pozwolić?
Jest możliwość kupna tego przedmiotu taniej?
Na co jeszcze mógłbym wydać te pieniądze?
Czy mogę wstrzymać się 24 godziny z decyzją zakupu?
Mogę pożyczyć tę rzecz od kogoś zamiast ją kupować?
Jest możliwość zwrotu tej rzeczy?
Czy naprawdę tego potrzebuje?

Jest to jeden z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Większość zakupów dokonujemy pod wpływem emocji, a nie dlatego, że naprawdę tego potrzebujemy. Jeśli nauczysz się nad tym panować odpowiadając sobie na powyższe pytania o przestaniesz wydawać pieniądze bez sensu.

4. Przestań przepłacać za abonament za telefon

Przeciętny Polak wydaje miesięcznie na abonament 50zł. Na chwile obecną istnieje dużo tańszych ofert abonamentowych lub na kartę, które pozwolą Ci zredukować tę kwotę o połowę. O najlepszych ofertach abonamentu i prepaid telefonii komórkowej pisałem w oddzielnym artykule. Sprawdź więc ranking tych ofert i jeśli przepłacasz za telefon koniecznie pomyśl nad zmianą oferty, a nawet operatora komórkowego.

5. Oszczędzanie pieniędzy na domowym budżecie

Budżety domowe pomagają ludziom lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. To takie proste. Jest to jeden z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy ponieważ zwraca on uwagę na Twoje dochody, a także wydatki. Dzięki temu będziesz wiedział ile dokładnie pieniędzy możesz wydać na konkretną kategorie w danym miesiącu.

6. Nie kupuj wody tylko ją filtruj

Kolejnym dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest zakup dzbanków filtrujących wodę lub przenośnej butelki z filtrem. Dzięki temu nie musisz kupować codziennie butelki z wodą w sklepie. Filtrując wodę oszczędzasz sporo pieniędzy, a do środowiska trafia mniej plastiku.

Przykład: Butelka filtrująca o pojemności 0.7l to koszt ~35zł. W zestawie znajdziesz 2 filtry. Za ich pomocą możesz przefiltrować łącznie 300l wody. Przyjmijmy, że średni koszt 1.5l butelki wody to 1.50zł. Kupienie 300l wody w butelce kosztuje Cie więc 300zł. Oszczędzasz łącznie ~265zł.

7. Weź rower zamiast samochodu

Zamiast brać samochód jadąc do pracy czy do sklepu na małe zakupu weź rower. Oszczędzisz sporo pieniędzy na paliwie, a także poprawisz swoją kondycję. Codzienna kilkukilometrowa przejażdżka rowerem również odbije się pozytywnie na Twoim zdrowiu. Jak to mówią: sport to zdrowie. Wsiadaj więc na rower! Jeśli nie posiadasz roweru, jego kupno możesz potraktować jako inwestycje. Dobry do tego celu rower możesz kupić już za 1000zł. Wydając miesięcznie na paliwo 400zł, jego koszt zwróci Ci się po niecałych 3 miesiącach.

8. Oszczędzanie pieniędzy na zakupach spożywczych

Robiąc zwykłe zakupy spożywcze również możesz oszczędzić sporo pieniędzy. Być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Musisz jedynie zastosować się do poniższych wskazówek:

Zrób listę zakupów.
Zainstaluj na swoim smartfonie aplikacje sklepu, w którym zamierzasz zrobić zakupy. Dzięki temu możesz kupić niektóre produkty taniej, a dodatkowo zbierasz punkty, które możesz później wymienić na rabaty lub produkty.
Kupuj produkty na przecenach.
Zrób listę stałych produktów, które kupujesz, a następnie odwiedź wszystkie sklepy i sprawdź, w którym dane produkty mają najniższe ceny.
Nie wybieraj się na zakupy kiedy jesteś głodny! Zjedz przed wyjściem dzięki temu unikniesz niepotrzebnych wydatków.
Kupuj więcej za mniej. Przykład: Jeśli Twoja pasta do zębów aktualnie kosztuje 5zł, zamiast 10zł to kup sobie od razu 2-3 sztuki, zamiast kupować po jednej co miesiąc. Zastosuj ten sposób jedynie do produktów, które musisz kupić!
Po zapłaceniu za zakupy w sklepie weź paragon i sprawdź czy wszystko zostało poprawnie naliczone. Czasem zdarza się tak, że zapłacisz za dany produkt inną cenę niż była podana. Pamiętaj, że sklep ma obowiązek sprzedać Ci produkt po takiej cenie, jaka widnieje na półce! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja to koniecznie odwiedź sklepowy punkt obsługi klienta, aby odebrać różnice.

9. Zrezygnuj z płatnych subskrypcji

W dzisiejszych czasach tak łatwo jest wykupić subskrypcje na daną usługę. Wystarczy podpiąć swoją kartę płatniczą i nie musimy się martwić ręcznym opłacaniem usługi gdyż strona internetowa zrobi to za nas. Być może opłacasz Netflixa, a w ogóle go nie oglądasz. Przestań czytać ten artykuł i anuluj wszystkie subskrypcje, z których już nie korzystasz, a pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jeśli już musisz opłacać te usługi sprawdź czy nie możesz korzystać z danego konta w kilka osób. Pozwoli Ci to obniżyć ostateczną cenę usługi nawet kilkukrotnie. Przykład: Kupując największy pakiet Netflixa o wartości 52zł, mogą z niego korzystać aż 4 osoby. Oznacza to, że koszt subskrypcji dla jednej osoby może wynieść 13zł miesięcznie. Popytaj znajomych, być może z chęcią się dołączą!

10. Oszczędzanie pieniędzy w banku

Jest jeszcze kilka mniejszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy za pomocą banku. Mogą nie być to jakieś duże kwoty, ale w połączeniu z poprzednimi 9 punktami z tego artykułu, pomogą Ci oszczędzić nawet kilkaset złotych, a to już robi wrażenie. Oto lista tych drobnych rzeczy:

Darmowe konto w banku. Być może posiadasz konto w banku, za które masz stałą opłatę miesięczna, nawet w wysokości 5zł. W skali roku, płacisz za coś co w innych bankach jest darmowe aż 60zł. Może pora zmienić bank i przestać wydawać pieniądze bez sensu? Sprawdź: Najlepsze konto osobiste
Otwórz konto oszczędnościowe. Skoro i tak posiadasz wolną gotówkę, otwórz konto gdzie wpłacisz te pieniądze na jakiś %. Zawsze to jakaś dodatkowa gotówka, a ty tak naprawdę poza otwarciem konta, nie musisz nic robić.

Dodaj komentarz