Po jakim czasie przedawniają się długi?

Po jakim czasie przedawniają się długi?

Osoby, które są zadłużone, bardzo często zastanawiają się nad tym, kiedy następuje przedawnienie długów. Często jest to bowiem jedyna szansa na to, aby wyjść z trudnej sytuacji finansowej i pozbyć się balastu z długów. Nie jest to jednak prosta sytuacja i aby dług się przedawnił, trzeba sporo cierpliwości i szczęścia. Warto jednak wiedzieć co musi się stać, aby do tego doszło i jakie długi mogą ulec przedawnieniu.

Co to jest przedawnienie długów?

Wiele osób myśli, że po przedawnieniu dług po prostu znika i nigdzie już nie widnieją informacje na jego temat. Prawda jest jednak taka, że ten dług dalej jest, jednak nie można zażądać od dłużnika tego, aby go spłacił. Do przedawnienia dochodzi w momencie, gdy wierzyciel przez określony czas nie wnosił żadnych roszczeń wobec dłużnika i nie starał się wyegzekwować swojej należności. Oznacza to, że jeśli bank po 10 latach przypomni sobie o tym, że musisz spłacić jakieś zobowiązanie, to Ty jako konsument jesteś już chroniony i nie musisz tego robić, bo nastąpiło przedawnienie długów.

W jakich sytuacjach dług się przedawnia?

Przedawnienie jest dla dłużnika jak otwarta furtka do tego, aby pozbyć się długu i nie musieć go spłacać. Trzeba jednak wiedzieć, że musi nastąpić parę sytuacji, aby dług mógł być uważany za przedawniony. Każde działanie ze strony wierzyciela, które ma zmusić dłużnika do oddania pieniędzy, zeruje okres, który liczy się do przedawnienia. Jeśli otrzymasz list lub wierzyciel będzie do Ciebie dzwonić, aby odzyskać należność, to na nowo musisz odliczać okres do przedawnienia się długu. Jak się łatwo domyślić następuje to rzadko z tego powodu, że banki i inne instytucje nie chcą dopuścić do takiej sytuacji i „profilaktycznie” co jakiś czas będą dawały o sobie znać, aby okres do przedawnienia musiał odliczać się na nowo.

Po jakim czasie przedawniają się długi?

Wszystko zależy od rodzaju długu, dlatego na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Długi za mandat za jazdę bez biletu i roszczenia związane z pocztą przedawniają się po roku. Z kolei roszczenia za usługi telekomunikacyjne, debety na koncie, umowy, nieopłacone faktury przedawniają się po 2 latach.

Większość osób z pewnością interesuje informacja na temat tego, kiedy przedawniają się dług z tytułu pożyczek i kredytów. Dochodzi do tego po trzech latach i dotyczy to długów z tytułu kredytów, pożyczek, czynszu, karty kredytowej, umowy o pracę czy mandatów wystawionych przez policję. Najdłużej przedawniają się długi spadkowe i roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, bo aż 6 lat.

Dodaj komentarz