Stałe elementy każdej rozmowy kwalifikacyjnej

Stałe elementy każdej rozmowy kwalifikacyjnej

Udało się, nasze cv zainteresowało pracodawcę i otrzymaliśmy telefon, w którym zaprasza się nas na rozmowę kwalifikacyjną. Dla wielu osób sama myśl o tym, że musimy udać się do danej firmy i rozmawiać w cztery oczy z zupełnie obcą osobą , przeraża i powoduje odrętwienie.

Jak się jednak okazuje rozmowa z rekruterem wcale nie musi przypominać sceny rodem z horroru. Wystarczy odpowiednio się do niej przygotować i sklecić sobie wcześniej kilka przykładowych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby rekrutujące.

Zastanówmy się na co zwraca się najczęściej uwagę na tego typu rozmowach. Otóż osoby, których zadaniem jest wyłonienie najlepszego kandydata z grupy osób, które nadesłały CV, muszą być przede wszystkim pewne, co do kompetencji jakie posiada dana osoba. Muszą wiedzieć, że poradzimy sobie z powierzonymi nam zadaniami, a nasza wiedza i doświadczanie, które z pewnością nasi rekruterzy sprawdzą poprzez assessment center, ułatwią rozwiązanie wielu problemów.

W związku z tym, na rozmowie kwalifikacyjnej powinniśmy startować, jako osoby rzetelne, godne pełnienie obowiązków na danym stanowisku, budzące zaufanie. To nasza wiedza i umiejętności muszą być wytyczną podejmowania jakichkolwiek rozmów, unikajmy zatem takich zwrotów kierowanych do rekrutera, które będą komplementami. Prędzej zostaniemy uznani za lizusów niż osoby, którym można powierzyć jakieś ważne stanowisko.

O co z pewnością zostaniemy zapytani?

Nie ma rozmowy rekrutacyjnej bez pytania o:

To dlaczego akurat w tej firmie chcielibyśmy pracować?-zanim zatem udamy się do danej firmy, pamiętajmy, by dowiedzieć się kilku informacji o tym, jak ona funkcjonuje, czym się zajmuje, na jakich klientów jest nastawiona; zdobyta wiedza na ten temat z pewnością będzie naszym atutem,
Poprzednią pracę-możemy być zapytani o przyczynę odejścia z poprzedniej pracy, o to, czego się w niej nauczyliśmy, jakie pełniliśmy obowiązki; pamiętajmy, by nigdy nie wypowiadać się o byłym pracodawcy negatywnie, potencjalny pracodawca może bowiem przerazić się, że i o nim będziemy wypowiadać się w ten sam sposób,
Dodatkowo, jeśli mamy świadectwa po odbytych kursach ukończonych certyfikatami, warto i je zabrać ze sobą, być może zainteresują one potencjalnego pracodawcę i będzie chciał je zobaczyć.

Wreszcie, pamiętaj o swoim wyglądzie. Na rozmowę kwalifikacyjną należy udać się w stroju schludnym, który nie będzie zbyt mocno wyzywający lub ekstrawagancki. Prostota i umiar ma tutaj bardzo duże znaczenie. Oczywiście to, jak będziemy ubrani ma związek ze stanowiskiem, jakie będziemy zajmować. Inaczej z pewnością podejdzie do sprawy wizażystka, a inaczej osoba startująca na stanowisko dyrektora finansowego w banku.

Dodaj komentarz